Ayvalı Portakal Sulu Kereviz Tarifi Nasıl Yapılır?

ayvalı portakal sulu kereviz

Ayvalı portakal sulu kereviz yemeği ile tanışmaya hazır mısınız? Hem sebze hem de meyve tatlarının harika birlikteliğinden oluşan bu yemeği denediğinizde çok seveceğinize eminiz. Bitkilerin iyiliğini ve sağlığını mutfağınıza taşıyan bu tarifin ayrıntılarına geçmeden önce içeriğindeki malzemelerin sağlığınıza ne gibi faydaları olacağını konuşalım.

Ayvalı portakal sulu kereviz tarifinin en önemli parçalarından biri olan kerevizin faydaları hakkında ne kadar çok konuşulduğunu siz de duymuşsunuzdur. Bu harika sebzeyi sahiden de daha sık tüketmeliyiz. Çünkü çok iyi bir lif kaynağı olan kerevizin tarihi milattan önce 4000’lere dayanır ve dünyanın pek çok yerinde çok uzun zamandır tüketilir.

Antioksidanlar bakımında çok zengin olması kerevizin kansere ve pek çok hastalığa karşı iyi bir savaşçı olmasını sağlar. Kan basıncını düzenlediği, hafızayı geliştirerek Alzheimer hastalığını engellemeye destek olduğu ise bilinen başka özelliklerindendir. Kerevizin %95’i su olduğu için, vücudun su ihtiyacını karşılar. Üstelik kerevizi buz dolabında ya da buzlukta, doğru şekilde saklamak kaydıyla uzun süreler koruyabilirsiniz. Böylece elinizin altında farklı şekillerde değerlendirebileceğiniz kereviziniz hazır olmuş olur.

Eğer siz ya da çevrenizdekiler kereviz yemekten hoşlanmıyorsanız, onu farklı tariflerde lezzetlendirerek tüketmeye çalışmakta fayda vardır. Özellikle diyet tariflerde bu sebze sıkça tüketilir çünkü hem sağlıklıdır hem de lif miktarı yüksek olduğu için kilo kaybına destek olur. Kerevize farklı bir açıdan bakmak için, tarifimizdeki gibi portakal suyu ve ayva kullanmanın çok farklı bir lezzet katacağını söyleyebiliriz. Kerevizi bu şekilde denemediyseniz siz de mutlaka şans vermelisiniz.

Portakalın ne kadar iyi bir C vitamini kaynağı olduğunu herkes bilir. Bağışıklığa desteği sayesinde portakalı daha fazla tüketmekte fayda vardır. Kereviz ve portakalın tarifimizdeki bir diğer malzeme olan ayva ile birlikte tüketildiğinde faydalarını katlanarak arttıracağı ise kesindir. Ayva, vitamin ve mineral açısından çok zengin, kalorisi de bir o kadar düşük bir meyvedir. Bu yüzden diyet uzmanları ayva tüketimini sıkça önermektedirler.

Ayva lifli yapısı sayesinde tok hissettiğiniz süreyi uzatır ve sindirim sistemi sağlığınızı destekler. Günlük C vitamini ihtiyacınızın büyük bir kısmını karşılar. Ayrıca bu meyveyi tüketmek, cilt ve saç sağlığınızı da oldukça güçlendireceğinden, güzellik sırlarınıza onu rahatlıkla katabilirsiniz. Yemeğimizin yapımında kullanacağımız malzemelerin sağlığımıza katkıları hakkında konuştuğumuza göre, ayvalı portakal sulu kereviz tarifinin ayrıntılarına geçebiliriz.

ayvalı portakal sulu kereviz

Ayvalı Portakal Sulu Kereviz İçin Gerekli Malzemeler

 • 1 orta boy soğan
 • 1 adet havuç
 • 1 adet patates
 • .Yarım ayva
 • 1 adet orta boy kereviz
 • 1 bardak portakal suyu
 • Limonlu su
 • Yarım çay bardağı zeytinyağı
 • Tuz
 • 1 çay kaşığı şeker
 • Yarım çay bardağı su

Not: Bu malzemeler 3 kişilik yemek tarifi için belirlenmiştir. Siz yemek pişireceğiniz kişi sayısına göre malzeme oranlarını değiştirebilirsiniz.

ayvalı portakal sulu kereviz

Ayvalı Portakal Sulu Kereviz Nasıl Yapılır?

 1. Tüm malzemeleri jülyen olarak doğrayın.
 2. Kerevizi limonlu suda 10 dakika bekletin.
 3. Zeytinyağını tencereye alarak üzerine sırasıyla soğan, havuç patates, kereviz, ayva ekleyin ve kavurun.
 4. Şeker ve tuzu ekleyin
 5. Portakal suyu ve su ekleyerek tencerenin ağzını kapatın
 6. Arada tencereyi sallamalısınız
 7. Tüm malzemeler yumuşadığında, 15 dakika dinlendirdikten sonra servis edin.
 8. Ayvalı ve portakal sulu kereviz yemeğiniz hazır. Bu tarifi farklı baharatlarla ve farklı sebzelerle lezzetlendirmek sizi elinizde. Yüksek kalorili ve sağlığa zararlı malzemeler eklemediğiniz sürece eminiz ki sizin dokunuşlarınızla da hem fit hem de çok lezzetli bir tarif olacaktır. Şimdiden afiyet olsun!

 

DMCA.com Protection Status