Zeytinyağlı Fasulye Dizmesi Tarifi Nasıl Yapılır?

zeytinyağlı fasulye dizmesi

Zeytinyağlı fasulye dizmesi tarifi için hazır mısınız? Fasulye yemeklerinin diyet yapan bünyelere faydası diyetisyenler tarafından sıklıkla önerilmektedir. Fasulyenin bol miktarda lif içermesi ve envaiçeşit vitamin ve mineral içermesi nedeniyle, sindirimi oldukça rahattır ve karaciğer üzerinde herhangi bir baskı oluşmaz.

Bu tip bir baskı oluşmadığı için karaciğeriniz oldukça az toksin üretir veya hiç üretmez. Toksin üretimi az olduğu için vücut fonksiyonlarınız daha rahat bir şekilde çark etmeye başlar ve eski yaşantınıza kıyasla daha fazla keyif almaya başlarsınız. Günlük hayatınızda bol bol glüten tüketimi, hayvansal gıda tüketimi yapıyorsanız, mide rahatsızlıkları yaşamanız oldukça normal bir durumdur.

Bazen dayanılmaz olan bu mide rahatsızlıkları karşısında donakalırız. Hiçbir şey yapamayız. Kullandığımız onlarca ilaç hiçbir işe yaramaz. Daha da kötüsü, bu tip mide rahatsızlıkları bir yerden sonra mide kanserine dönüşür. Mide kanserinde, son dönemde yaşanan artış boş yere değildir.

Bu kadar çok artış olmasının ardından genetik faktörlerin yatabileceği gibi düzgün beslenme alışkanlıklarına sahip olmamanın da büyük etkileri vardır.

Bu uzun girişin ardından eğer kendinizi hazır hissediyorsanız, zeytinyağlı fasulye dizmesi yapımında kullanacağınız malzemeleri tanıyalım. Ardından, işin en keyifli tarafına, yani zeytinyağlı fasulye dizmesinin yapım aşamasına geçeceğiz. Şimdi, kollarınızı sıvadıysanız başlayabiliriz.

zeytinyağlı fasulye dizmesi

Zeytinyağlı Fasulye Dizmesi Yapılırken Kullanabileceğiniz Malzemeler

 • Yarım kilo taze Hanım Ayşe fasulyesi (Hanım Ayşe fasulyesi yerine herhangi bir fasulye çeşidini de kullanmanız da hiçbir sakınca bulunmuyor.)
 • 1 tane orta boy kuru soğan
 • 3 tane iri Çanakkale domatesi (Yine herhangi bir domates türünü kullanabilirsiniz. Buradaki maksat, en iyi ürünü kullandığınız takdirde; en iyi verimi alabileceğiniz gerçekliğini yansıtmaktır.)
 • 2 diş Afyon sarımsağı
 • Birkaç tutam toz şeker (Toz şekeri hiç kullanmasanız da olabilir)
 • Birkaç tutam tuz
 • 5 ila 6 çorba kaşığı zeytinyağı

zeytinyağlı fasulye dizmesi

Zeytinyağlı Fasulye Dizmesi Nasıl Yapılır?

 1. Fasulyeleri herhangi bir mutfak kabı içinde bol bol yıkayıp duruladıktan sonra ayıklamaya, temizlemeye başlayın.
 2. Paslanmaz çelik bir tencerenin içine 2 yemek kaşığı kadar zeytinyağı koyup, fasulyeleri nizami bir şekilde dizin.
 3. Domatesleri yıkadıktan sonra, ayıklar ayıklamaz hemen bu fasulyelerin arasına koyun.
 4. Daha sonra, soğan ve sarımsakları küp küp doğrar doğramaz hemen sebzenin üstüne serpiştirebilirsiniz.
 5. Daha sonra, domatesleri halkalar halinde dilimleyip tencereye dizin. Kalan fasulyeleri de dizebilirsiniz.
 6. 3 ila 4 yemek kaşığı kadar zeytinyağını da iyice malzemenin üstünde gezdirdikten sonra yaklaşık 1.5 saat boyunca kısık ateşte pişirebilirsiniz.
 7. Yemek piştikten hemen sonra kapağı açmayın. Bırakın kapak henüz kapalıyken yemek soğusun. Daha sonra yemeği ters çevirin.
 8. Yemek hazır. Şimdiden afiyet olsun.

 

DMCA.com Protection Status