Zeytinyağlı Börülce ile Diyetinizi Renklendirmek Sizin Elinizde

zeytinyağlı börülce

Anadolu’nun kadim topraklarında yetişip mutfaklarımıza kadar giren börülce, baklagiller (Latincesi: Fabaceae) familyasında yer alıp fasulye ile en fazla benzer özelliklere sahip olan bir bitki türüdür. Dilerseniz fasulye hazırlar gibi hazırlayabilirsiniz; dilerseniz salatasını yapıp tüketilebilirsiniz, bu konuda tasarruf hakkı tamamen sizin tercihinize bağlı. Peki, diyetinizi aksatmayıp mevcut formunuzu koruyarak tüketebileceğiniz enfes bir yemeğin, yani zeytinyağlı börülce tarifini merak ediyor musunuz? Bu tarif sayesinde hem diyetinizi sürdürebilecek, hem Akdeniz ve Ege mutfağının gözde ürünlerinden olan bir yemeği tüketecek, hem de yemeği hazırlarken hiç vakit kaybetmeyeceksiniz.

zeytinyağlı börülce

Güvenilir Lif Kaynağı Börülce

Akdeniz ve Ege mutfağının ortak ürünü zeytinyağlı börülce, yoğun geçen bir günün ardından sadece iyi bir besin takviyesi olmaktan çıkıp; kolay hazırlanışı ve kısa sürede pişirilmesi gibi birçok sebepten ötürü cazibesini artırmaktadır. Zengin mineral kaynaklarına sahip börülce ile Ege mutfağının demirbaşlarından zeytinyağının aynı tabakta buluşması, besin takviminize ekleyebileceğiniz en güzel yenilik olacaktır. Zeytinyağlı kategorisinde yer alan börülceyi taze bir şekilde tüketmek istiyorsanız yaz sezonunda hazırlamanız tavsiye edilir. Yani yılın son börülce yemeğini yapabilmek için fazla vaktiniz yok! Börülcenizi mevsim sebzeleri ile hazırlamak istiyorsanız, diğer sebzelerin pişme sürelerini göz önünde bulundurmanız hayati derecede önemlidir. Örneğin, havuç pişireceğim diye havuca kıyasla daha hafif bir sebzenin aroma kaybetmesine neden olabilirsiniz. Sebzelerin pişme sürelerine dikkat ettikten sonra kök sebzeler ve hafif baharatlar ile zeytinyağlı börülcenizin aromasını dilediğiniz gibi tatlandırabilirsiniz.

Diyet Dostu Zeytinyağlı Börülce Malzemeleri

Aşırı yorgun geçen bir günün ardından yemek sipariş etmek yerine evde yapacağınız yemeğin daha sağlıklı ve daha güvenilir olacağını düşünüp, diyetinizi sürdürmek gibi bir niyetiniz varsa, zeytinyağlı börülce hem hazırlanış aşamasında sizi yormaz, hem de enfes aroması ve düşük kalorisi ile diyetinizi sürdürmenizde yardımcı olur. Börülce yemeğini hazırlamadan önce kullanacağınız malzemeleri bir araya getirmeniz en fazla 10 dakika sürecektir. Bu sırada kullanacağınız araç-gereçleri hazırlayıp sebzelerinizi iyice temizleyebilirsiniz. Zeytinyağlı börülceyi pişirme süreniz ise en fazla 30 dakika sürer. Pişirme derecenize göre bu sürenin artıp azalabileceği gibi genellikle tavsiye edilen pişirme süresi 20 dakikadır. Toplam 30-40 dakika içerisinde enfes minerallere sahip, vitamin değeri oldukça yüksek, mide dostu besin takviyesinde bulunabileceksiniz. Tarife başlamadan önce ihtiyacınız olan ürünler şu şekilde;

 • 300 gr. taze börülce
 • 4 yemek kaşığı zeytinyağı
 • 1 adet orta boy soğan
 • 2 adet orta boy havuç
 • 2 adet orta boy domates
 • 1 tatlı kaşığı tuz
 • 1 çay kaşığı karabiber
 • Yarım bardak su

Zeytinyağlı Börülce Nasıl Hazırlanır?

 • Börülcelerinizi iyice temizledikten sonra parmak uzunluğunu baz alarak dilimlemeye başlayabilirsiniz.
 • Börülcelerinizi parmak uzunluğu şeklinde dilimledikten sonra yemekte kullanacağınız soğanların kabuğunu soyup ufak ufak hazırlıklara başlayın.
 • 2 adet orta boy havucunuzu jülyen usulde doğrayarak hazırlayın. Tercihen havuçların orta boy olması idealdir. Çünkü yemek pişirme işlemleri sırasında hem çok fazla vakit kaybetmezsiniz hem de yemeğinizin aromasından olmazsınız.
 • Domatesleri rendeleyip mutfağınızın bir kenarında dinlenmesi için ayırın.
 • Soğanları dilimledikten sonra zeytinyağı ile kavurmaya başlayabilirsiniz. Kavurma işlemi devam ederken jülyen usulde doğradığınız havuçları ilave etmeyi unutmayın.
 • Havuçların kavrulduğuna emin olduktan sonra önce börülcelerinizi ekleyin, yemek pişirme derecenize göre 1-2 dakika sonra domatesleri yemeğinize ilave edin.
 • Börülceyi tencerenize ekledikten sonra 3-4 dakika kavurma işlemini sürdürün.
 • Kavurma işleminin ardından tencerenizin kapağını kapatıp 20 dakika boyunca pişmesini bekleyin. Bu süre yemeğinizi pişirme derecenize göre değişebileceği gibi daha uzun veya daha kısa olabilir. Ancak ilk 20 dakika bittikten sonra kapağı açıp pişme durumunu kontrol edin.
 • Yemeğiniz kıvamını iyice bulduysa tabakta en iyi şekilde hazırlamak tamamen sizin elinizde. Ellerinize sağlık!

DMCA.com Protection Status