Yeşil Elma Kaç Kalori? Yeşil Elmanın 13 Faydası

yeşil elma kaç kalori

Düşük kalorili olmasıyla bilinen yeşil elma kaç kalori? En çok merak edilen konulardan biri de diyetlerde tüketilmesi önerilen yeşil elmanın kaç kalorisi olduğudur. Lifli yapısıyla sağlığa son derece faydalı olan yeşil elma aynı zamanda en lezzetli meyvelerden biridir. Kolayca ulaşılabilir olması da en önemli artılarındandır. Çaya katılan, detoksu yapılan, ara öğünlerde tüketilen ve tatlılara katılan yeşil elma ile ilgili daha fazla bilgi edinmeye ne dersiniz? Peki yeşil elma kaç kalori?

Yeşil elma kaç kalori?

Kullanım alanı oldukça çeşitli olan ve diyetlerin de olmazsa olmazı olarak kabul edilen yeşil elma kaç kalori sorusunun cevabını öğrenmeye hazır mısınız? Diyetlerde önerildiği için aslında düşük kalorili bir meyvedir. 1 orta boy elmada yaklaşık olarak 46 kalori bulunur. Şeker miktarı, diğer elma türlerine göre daha düşük olduğundan kan şekerine olumsuz bir katkısı yoktur. Aksine, lifli bir yapısı olduğundan tok tutar ve sindirime iyi gelir. Yeşil elma kaç kalori sorusunun cevabından sonra diyet yaparken de gönül rahatlığıyla tüketebilirsiniz.

yeşil elma kaç kalori

Yeşil elmanın besin değeri nedir?

Yeşil elma kaç kalori sorusundan sonra besin değeri ile ilgili bilgilere geçelim. Yeşil elma, lif, karbonhidrat, potasyum ve protein bakımından oldukça zengin bir meyvedir. Aynı zamanda içeriğinde bol miktarda A ve C vitamini de bulunmaktadır. Yağ oranı son derece düşük olduğundan diyetlerde gönül rahatlığıyla tüketilebilir. Demir, bakır, çinko ve sodyum gibi mineraller içermesinin yanı sıra kolesterol içermemektedir. Son derece sağlıklı bir meyve olduğu için herkesin tüketebileceği besinler arasında yer alır. Lif bakımından zengin olduğu için diyeti de kolay hale getirir. Aynı zamanda kan şekerini dengelediğinden açlık krizi gibi durumların önüne geçer. Şeker hastalarının da tüketebileceği meyvelerden biridir.

Yeşil elma faydaları nelerdir?

 • Yeşil elma, içeriğinde bulunan yüksek oranda minerallerden dolayı kemiklerin güçlenmesine yardımcı olur.
 • Yeşil elma faydaları arasında antioksidan maddeler içermesi de vardır. Bu özelliği sayesinde hücreleri yeniler ve cildin çok daha parlak ve canlı görünmesini sağlar.
 • Lif ve karbonhidrat içerdiği için tokluk hissi verir ve bu sayede daha az kalori almayı sağladığı için zayıflamayı kolaylaştırır.
 • Her gün bir tane yeşil elma yiyerek metabolizmayı hızlandırmak mümkündür. Metabolizma hızlandığında da kilo vermek çok daha kolay hale gelir.
 • Yeşil elmanın kabuğunda da yüksek oranda vitamin ve mineral vardır. Bu da vücuttaki enfeksiyonların atılmasını sağlar.
 • Yeşil elmanın içeriğinde pektin adında bir lif vardır. Bu lif çeşidi kan şekerini dengeler. Açlık krizlerinin önüne geçmesinin yanı sıra diyabet hastalığına yakalanma riskini de büyük ölçüde düşürür.
 • Yükselmiş kan şekerini ve kolesterolü düşürür ve kontrol altına alır.
 • Düşük oranda yağ içerdiği için diyet yaparken tüketilmesinde hiçbir sakınca yoktur.
 • Yeşil elma faydaları arasında felç ve inme riskini büyük ölçüde azaltması da yer almaktadır. Bunu kalp atardamarında yağ birikmesini önlemesi ile gerçekleştirir.
 • Yeşil elma yüksek oranda C vitamini içerdiğinden bağışıklığı kuvvetlendirir ve hastalıklara karşı vücudu korur.
 • C vitamini içermesinin bir diğer faydası ise cildi, güneşin zararlı ışınlarına karşı koruyarak cilt kanseri riskini düşürmesidir.
 • Düzenli tüketilen yeşil elma sayesinde Alzheimer hastalığına yakalanma riski de büyük ölçüde düşer.
 • İçeriğinde karbonhidrat bulunduğundan dolayı enerji verir ve halsizliği yok eder.

yeşil elma kaç kalori

Yeşil elma zayıflatır mı?

Yeşil elma, günlük olarak ihtiyaç duyulan lif ve karbonhidratı sağladığı için açlık hissedilen durumlarda tüketilebilecek bir meyvedir. Düşük kalorili olduğu için ara öğünleri en sağlıklı şekilde geçirmeyi de sağlar. Aynı zamanda uzun süre tok tuttuğu için ana öğünlerde daha fazla yemek yemeyi de engeller. Her gün bir elma tüketerek metabolizmayı hızlandırmak ve böylece kilo vermeyi de kolaylaştırmak mümkündür. Aynı zamanda yeşil elmanın antioksidan maddeler içermesinden dolayı toksinlerden arındırma gibi bir özelliği de vardır. Yeşil elmayı bitki çaylarına ya da detoks sularına da koyarak bu özelliğinden faydalanabilirsiniz. Fıstık ezmesi ile birlikte tüketerek tatlı krizlerini en sağlıklı şekilde çözebilirsiniz.

 

DMCA.com Protection Status