Vitamin Cenneti Diyet Sebzeli Bamya Tarifi

sebzeli bamya tarifi

Sebzeli bamya tarifi ile hem diyetinizi sürdürebilecek hem de mevcut formunuzu koruyabileceksiniz. Bugün, tabiri caizse vitamin cenneti olarak tanımlayabileceğimiz bir besinle karşınızdayız. Her açıdan insan sağlığı için velinimet değeri görmesi gereken bir ürün olan bamya, küçücük yapısının ardında onlarca vitamin sunuyor. Yalnız bundan önce sebzeli bamya yemeği yaparak kendinize ne büyük bir iyilik yapacağınızdan söz edelim.

Onlarca Şikayetinizden Bamya ile Kurtulun

Bamya (Latincesi Abelmoschus Escelentus) ebegümecigiller familyasına ait bir bitki. Genellikle ılık iklimlerde yetişip senelik tek defa üretimi yapıldığı bilinmektedir. Ortalama boyutlara erişen her bamya; A, B, C, K vitaminleri ile demir ve folat açısından oldukça zengin bir tabiata bürünür. Bamyayı sadece vitamin olarak, besin değeri olarak ele alamayız. İnsan fizyolojisine öyle yararı olan bir üründen bahsediyoruz ki, bamyanın yaprağını kaynatıp içerseniz göğüs ağrılarınız azalır; normal bamyayı tüketirseniz mide ağrılarınız azalır ve bağırsaklarınız hızlı çalışmaya başlar.

sebzeli bamya tarifi

Lif oranı oldukça yüksek bir besin kaynağı olan bamya vücutta ödem tutulmasını engeller. Sadece vücuttaki ödemleri dışarı atmakla kalmaz aynı zamanda prostat hastalığından dem vuran insanların da derdine derman olur. Bugün size tam olarak bu derece kıymetli bir besin öncülüğünde hazırladığımız Sebzeli Bamya tarifini anlatacağız. Yine en az bamya kadar kıymetli mineralleri barındıran sebzeler ile bamyanın tek çatı altında buluşması sonucu ortaya çıkan sinerji, vücudunuzun aradığı besin kaynağı olabilir. İşte, diyetinizi sürdürürken başucu yemek tariflerinizden olacak bir yemek daha: Sebzeli Bamya.

Sebzeli Bamya için Malzeme Listesi

Aşağıdaki malzemeler sadece tek kişinin yiyebileceği kadar düşünülmüştür. Bu yüzden, yemek süresi ve yemeğin hazırlanış aşaması da buna göre şekillenmektedir. Sebzeli bamya yemeğini ikinci bir kişiye yapmak istiyorsanız, malzemelerinizi doğru orantılı olacak şekilde artırabilirsiniz. Tek kişi için hazırlanan sebzeli bamya yemeğini 20 dakikada son haline getirip pişirmeye başlayabilirsiniz. Yemeğin aromasını kaybetmemesi için ideal pişirme süresi 40 dakikadır. Eğer birden fazla kişiye sebzeli bamya yemeğini servis etmek istiyorsanız bu süre uzayabilir. Yine sunum becerilerinizin çabukluğuna göre servis süresi 5 dakikayı bulabilir. Şimdi, iyi bir sebzeli bamya için ihtiyacınız olan malzemeleri listeleyelim;

 • 1 adet soğan (Soğanın tercihen küçük olması kafidir. Eğer birden fazla kişiye bu yemeği yapıyorsanız büyük soğan kullanabilirsiniz.)
 • Göz kararı ile belirleyeceğiniz bir avuç bamya. (Yine birden fazla kişiye yaptığınız takdirde bu oranı artırabilirsiniz.)
 • 1 adet patates (Küçük boy patates size fazlasıyla yetecektir.)
 • 1 tane domates
 • Zeytinyağı
 • Limon suyu

Sebzeli Bamya Nasıl Yapılır?

Yukarıdaki ürünleri iyice temizlemeniz gerekmektedir. Nitekim, patates ve soğanın kök bitki olduğu göz önünde bulundurulursa topraklanmalar olabilir. Bu tip topraklanmaların üstesinden gelebilmek için ürününüzü sirkeli suda dinlendirebilirsiniz. Veya el yardımıyla yıkayabilirsiniz. Şimdi, vitamin cenneti sebzeli bamyayı nasıl yapabileceğinize geçelim.

 • Bamyalarınızı ayıkladıktan sonra küçük bir leğenin içine limon suyu koyup bamyalarınızı bu limon suyunun içine atın.
 • Soğanınızı ince ince doğrayıp zeytinyağında kavurun. Sonra domatesi de aynı şekilde ekleyin.
 • En son patatesinizi soyduktan sonra küp küp kesmeye özen gösterin. Küçük bir patates tercih edeceğiniz için bu işlemde uzun sürmeyecektir. Sonra küp küp dilimlediğiniz patatesi de tencereye atabilirsiniz.
 • Tencereye biraz limon suyu ekleyebilirsiniz. Bu sayede yemeğin aroması beklediğinizden daha iyi olacaktır.
 • Sebzeli bamya yemeğini tam 40 dakika boyunca pişirmeniz gerekiyor. Pişirme işleminden sonra ocağın altını kapatıp 1-2 dakika boyunca bir kaşık yardımıyla karıştırabilirsiniz. Bu sayede yemeğiniz gerekli doygunluğa erişecektir. Şimdiden afiyet olsun!

DMCA.com Protection Status