Acıktırmayan Tokluk Süresini Uzatan Besinler Nelerdir?

tokluk süresini uzatan besinler

Sizin için tokluk süresini uzatan besinler listesi hazırladık. Sağlıklı beslenme veya kilo verme sürecindeyken yediğimiz besinlerin besleyici olması ve gün içerisinde tok tutması, enerjimizi düşürmemesi gerekir. Uzun süre evde ya da işyerinde çalıştığımız ortam koşullarını hesap ettiğimizde bizi uzun vadeli acıktırmayan ve tok tutan yiyeceklere ihtiyacımız olacaktır. İşte bu yüzden tokluk süresini uzatan besinler ile sağlıklı beslenme yolculuğunda başarılı olmak mümkündür. Peki tokluk süresini uzatan besinler nelerdir?

tokluk süresini uzatan besinler

İşte tokluk süresini uzatan besinler listesi!

Yumurta

Yumurta besin değeri ve vitamin, mineral içeriğiyle harika bir tok tutucudur. Kan şekerini düzenler. Kolesterole iyi gelir. Saç ve cilt sağlığı için çok faydalıdır.

Zeytin ve Zeytinyağı

Zeytin diyet listelerinin vazgeçilmezidir. Uzun vadeli tok kalmanıza yardımcı olurken aynı zamanda metabolizmanın hızlanmasına yardım eder. Gün içerisinde tüketeceğiniz zeytinyağlı bir yemek de tok kalma sürenize katkı sağlayacaktır.

Badem, Fındık, Fıstık, Ceviz

Badem, Fındık, Fıstık, Ceviz vb. Kuruyemişlerin sağlıklı yağlar içermesi ve çiğ halinde ölçülü bir miktar tüketmeniz hem beden enerji verirken zihnen de iyi gelir.

Yulaf

Tokluk süresini uzatan besinler arasında yulaf da vardır. Protein ve sağlıklı lifleri içermesi nedeniyle beslenmenize ekleyeceğiz yulaf sabah kahvaltılarınıza çeşitlilik oluşturacaktır. Tüketimine düzenli olarak ekleyeceğiniz yulaf kan şekerini düzenlenmenize katkı sağlayacaktır.

tokluk süresini uzatan besinler

Lor

Loruz zengin protein içeriği ile tam bir sporcu dostudur. Kas kazanımı ve yağ azaltımına yardımcı olur. Sabah kahvaltısına ekleyeceğimiz 1-2 kaşık lor uzun süre tok kalmanızı sağlamaktadır.

Yoğurt ve Ayran

Özellikle öğlen ve akşam yemeğinize ekleyeceğiz ev ortamında yapılmış sağlıklı yoğurt ve ayran tok kalmanıza katkı sağlayacaktır.

Tam Bugday, Kepek, Çavdar Ekmek Çeşitleri

Beyaz ekmeğin yerine beslenmenize ekleyeceğiz bu sağlıklı ekmekler tokluk süresinin artmasına, kan şekerinin dengelenmesine yardımcı olmaktadır.

Avokado

Doymamı yağlar ve zengin lif içeriği ile kahvaltı ve salatalarına ekleyeceğiniz avokado gün içerisinde sizi uzun süre tok kalmanızı sağlar.

Elma

Özellikle zayıflama döneminde tercihinizi yeşil ve ekşi elmalardan yana kullanmanız diğer tatlı elmalara göre uzun vadeli tok tutar. Yağ kaybetmenize katkı sağlar.

tokluk süresini uzatan besinler

Mercimek, Nohut, Fasulye, Börülce vb. Sağlıklı Baklagiller

Beslenmenize ve zayıflama listelerine, salatalarınıza ekleyeceğiz bu sağlı lif ve karbonhidrat içeren baklagiller doygunluk sağlayıp, uzun vade tok kalmanıza yardımcı olmaktadır.

Sebzeler ve Yeşillikler

Öğünlerinize ekleyeceğiniz ve özellikle zeytinyağı ile pişireceğiniz lezzetli sebze yemekleri tokluk sürenizin uzamasını sağlayacaktır. Salatalarınıza ekleyeceğiz roka, maydanoz, dereotu, tere gibi yeşillikler metabolizmanın hızlanmasına ve tok kalmanıza yardımcı olur.

Kahve

Gün içerisinde keyifle tükettiğiniz kahvenin şekersiz ve sade içeceğiniz 2 fincan kahve gün içeresinde sizi tok tutacaktır.

Bulgur, Karabuğday

Beslenme listenize ekleyeceğiniz bulgur ve karabuğday zengin lif içeriği ve yüksek lifle bağırsak sağlığınıza yardımcı olurken tok kalma sürenizi de artırmış olacaktır. Karabuğday ve bulgur kan şekerinin ani yükselmesine engeller.

Balık ve Et

Haftanın birkaç günü tüketeceğiniz yağlı balıklar ve etlerin tüketilmesi Omega3 açısından sağlıklı yağlar içermesi ve proteinli yapısı ile tok kalmanıza yardımcı olacaktır.

Sirke

Sabahları aç karnına tüketeceğiniz 1 çay kaşığı ev yapımı elma sirkesi kan şekerinin dengeli olmasına ve uzun vadeli tok kalmanıza katkı sağlamaktır.

Yeşil Çay ve Tarçın

Sabahtan demlediğiniz yeşil çay ve tarçın ikilisi kan şekerinin dengelerken sizi uzun süre tok kalmanıza yardımcı olacaktır.

 

İlginizi çekebilir: Tatil Sonrası Detoks Nasıl Yapılır?

DMCA.com Protection Status