Taze Fasulyeli Köz Biberli Salata Tarifi Nasıl Yapılır?

taze fasulyeli köz biberli salata

Taze fasulyeli köz biberli salata tarifi ile tanışmaya hazır mısınız? İçinde sağlığımıza yararlı bolca sebze kullandığımız ve lezzet bakımından da sizi hayal kırıklığına uğratmayacak farklı bir salata tarifi ile geldik. Benzer malzemelerle benzer salatalar hazırlamak bazen sıkıcı olabiliyor. Hal böyle olunca da diyet beslenmenin en önemli parçalarından biri olan salataları tüketmekle ilgili yeterine hevesli hissedemiyoruz. Bu durumda hemen listelerimizi güncellemenin ve alternatif salataları denemenin yararı büyüktür. Kilo verme ve sağlıklı beslenmeyi odağımız yaptığımızda zengin besin maddeleriyle dolu ve kalori bakımından dengeli olan bu sebzeleri beslenme rutinimize dahil etmemiz oldukça önemlidir.

Sebzeler hem dolu dolu vitamin, mineral içerikleri hem de gün içinde tok kalmamıza katkıları sayesinde kilo verme sürecinde en büyük yardımcılarımızdır. Kilo verirken sağlığımızı korurlar ve vücut direncimizi kaybetmemizi engellerler. Bu da diyet sürecinde hızlıca ve çok kilo vermekten daha faydalı ve önemli bir kriterdir elbette.  Öyleyse salatamızın yapım ayrıntılarına geçmeden önce kullanacağımız malzemelerin sağlığınıza ve diyetinize katkıları hakkında biraz konuşalım.

Taze fasulyeli köz biberli salata tarifimizde kullanacağımız ana malzemelerden biri taze fasulye. Taze fasulyeyi salatalarda kullanmaya pek alışık olmayabiliriz. Onu klasik mutfağımızda daha çok sulu yemeklerde tercih ediyoruz. Taze fasulye yemeği her ne kadar favorilerimizden biri olsa da onu salatalarda da mutlaka denemelisiniz. Taze fasulye onu daha sık tüketmemizi gerektirecek zengin bir vitamin ve mineral içeriğine sahiptir. İçinde bolca A, C, K, B6 vitaminleri ve folik asit barındırır. Ayrıca kalsiyum, demir, manganez, potasyum ve bakır gibi mineraller bakımından da zengindir.

taze fasulyeli köz biberli salata

Bu sebzenin bunca besin değeri barındırmasının yanında en önemli özelliklerinden biri kalorisinin oldukça düşük olmasıdır. Yani diyet dostu bir besinden beklediğimiz en önemli özelliklere sahiptir diyebiliriz; bolca besin maddesi ve düşük kalori.  Taze fasulye bu sebeplerle diyet ve sağlıklı beslenme odaklı tariflerde sık sık kullanılmalıdır. Sağlıklı besin maddeleri sayesinde kalp hastalıkları ve kolon kanseri riskini azaltmaya yardımcı olur, diyabeti kontrol altına alır ve toksinleri vücuttan uzaklaştırarak pek çok hastalığı engeller.

Taze fasulyenin kilo vermeye yardımcı olan en önemli özelliklerinden biri sindirimi kolaylaştırmasıdır. İçinde bolca lif taşıdığından bağırsak hareketlerini destekler ve kilo vermeyi kolaylaştırır. Lifli besinlerin bizi gün içinde tok tutmak ve enerjik hissettirmek gibi özellikleri de vardır. Bu da diyet beslenirken ihtiyaç duyduğumuz temel başlıklardan ikisidir. Malzemelerimizden bahsettiğimize göre taze fasulyeli köz biberli salata yapım aşamasına geçebiliriz.

Taze fasulyeli köz biberli salata için gerekli malzemeler:

 • 2 adet közlenmiş kırmızıbiber
 • 500 gram taze fasulye
 • 1 adet küçük boy konserve mısır

Sos için:

 • Yarım çay bardağı zeytinyağı
 • 4 diş sarımsak
 • 2 yemek kaşığı sirke
 • 1 adet limonun suyu
 • 1 çay kaşığı tuz
 • 1 yemek kaşığı nar ekşisi

Not: Bu malzemeler 4 kişilik yemek tarifi için belirlenmiştir. Siz yemek pişireceğiniz kişi sayısına göre malzeme oranlarını değiştirebilirsiniz.

taze fasulyeli köz biberli salata

Taze fasulyeli köz biberli salata nasıl yapılır?

 1. Fasulyeleri yıkayın ve saplarını temizleyin.
 2. Bıçakla boyuna kesin.
 3. Tencereye su ve 2 yemek kaşığı tuz alıp kaynatın.
 4. Taze fasulyeleri içine alıp yumuşayana kadar-yaklaşık 20 dakika- haşlayın.
 5. Kırmızıbiberleri ocakta közleyin.
 6. Ardından kabuklarını soyun ve küp küp doğrayın.
 7. Bir salata tabağına doğranmış biberleri ve konserve mısırları alın.
 8. Haşlanan fasulyeleri de soğuk sudan geçirip üzerine ekleyin.
 9. Sos malzemelerini ayrı bir kâsede karıştırın ve salatanızın üzerinde gezdirin.
 10. Şimdiden afiyet olsun!

 

 

DMCA.com Protection Status