Sumak Faydaları Nelerdir? Sumak Neye İyi Gelir?

sumak faydaları

Kırmızı renkli leziz ve besleyici baharat sumak faydaları ve besin değerleri nedir? Yemeklere lezzet katan sumak, insan sağlığı açısından da son derece faydalıdır. İçeriğinde bulunan flavonoid ve polifenoller sayesinde kan şekerini dengeler, kolesterolü düşürür ve kemik kaybını azaltır. Sumak tariflere lezzet ve renk katarken sağlığımızı da iyileştirir. O halde sumak faydaları ve diğer özellikleri ile ilgili daha fazla bilgi edinmeye ne dersiniz?

sumak faydaları

İlginizi çekebilir: Karabuğday Salatası Tarifi Nasıl Yapılır?

Sumağın besin değerleri nedir?

100 gram sumağın besin değerleri şu şekildedir:

  • Kalori: 346 cal
  • Protein: 13,3 gr
  • Yağ: 12,9 gr
  • Karbonhidrat: 36,7 gr
  • Lif: 0 gr
  • Kolesterol: 0 mg
  • Şeker: 0 gr

sumak faydaları

Sumak faydaları nelerdir?

Kan şekerini dengeler.

Yorgunluk, halsizlik, susuzluk, baş ağrısı, sık idrar çıkma gibi rahatsızlıklara sebep olan yüksek kan şekerini düşürür. Kan şekeri seviyelerini dengeleyerek bu rahatsızlıkları önler.

Yüksek kolesterol seviyelerini düşürür.

Kalp hastalıklarının temel sebeplerinden biri olan yüksek kolesterolü düşürür. Düzenli olarak sumak tüketmenin kalp hastalığı riskini büyük ölçüde azalttığı saptanmıştır.

Antioksidan bakımından zengindir.

Sumak faydaları arasında en önemlilerinden biri de vücuttaki serbest radikal hasarını önleme konusunda etkili olan antioksidanlar içermesidir. Bu sayede hücre hasarı önlenir ve kronik hastalıkların oluşma riski azalır.

Kas ağrılarına iyi gelir.

Sumak, kas ağrılarını gidermesiyle de bilinir. Özellikle sumak bitkisinden elde edilen sumak suyu, egzersiz sonrası oluşan kas ağrılarını gidermede son derece etkilidir. Antioksidan özelliğe sahip olduğu için ağrıları azaltmasının yanı sıra inflamasyonu da azaltır.

Sindirim sistemini rahatlatır.

Sumak faydaları arasında sindirim bozukluklarının giderilmesi de vardır. Reflü, kabuzlık, mide ağrıları, düzensiz bağırsak hareketleri gibi bazı sindirim sistemi rahatsızlıklarına iyi geldiği saptanmıştır.

sumak faydaları

Kansere karşı korur.

Yapılan çalışmalara göre sumak bitkisinin içeriği kanseri önleme konusunda etkilidir. Özellikle akciğer kanserinin oluşma riskini önlediği saptanmıştır. Aynı zamanda kemoretapi tedavisini de desteklediği bilinmektedir.

Kadın sağlığına iyi gelir.

Sumak kabuğu, sumak çayı ve sumak suyu kadın hastalıklarının semptomlarını gidermede son derece etkilidir. Sumağın, vajinal akıntıya iyi geldiği bilinmektedir. Aynı şekilde regl düzensizliklerini, krampları ve sancıları da giderir. Anne sütünü de arttırdığı saptananlar arasındadır.

Solunum yolunu rahatlatır.

Göğüs ve solunum yolu hastalıklarının semptomlarını gidermede son derece etkilidir. Göğüs tıkanıklığı, öksürük, solunum güçlüğü gibi durumlarda sumak destekleyici bir tedavidir.

 

DMCA.com Protection Status