Söğüş Salata Tarifi Nasıl Yapılır?

söğüş salata

Ana öğün yemeklerinin yanında olmazsa olmaz diyebileceğimiz tek şey salata! Türkiye gibi denize kıyısı olan orta kuşak ülkelerinde de durum aynı bu şekilde ilerliyor. Söğüş salata da hem mutfağınızı hem de yemeğinizi renklendirecek salata tariflerinden yalnızca bir tanesi. Yapımı oldukça kolay olmasının yanında söğüş salatanın çok fazla mineral ve vitamin içerdiğini biliyor muydunuz?

Söğüş salata yaparken en fazla 15-20 dakika harcarsınız ve söğüş salatayı tükettiğinizde en fazla 60 kalori değerinde bir değer tüketmiş olursunuz. Yani insanoğlunun uyku halindeyken 600 kalori harcadığını hesaba katarsak, 60 kalori; 45 dakikalık uyku esnasında yakılan enerjiyle hemen hemen eşdeğer. Özellikle insanoğlu için en verimli olan uyku saatlerinde uyursanız (Yani, 22:30 sonrası gibi) bu süre daha fazla düşebilir.

Ek olarak, 45 dakika uyku örneğinin yanında bir de 10 dakikalık ev içinde yapacağınız yürümeyle 60 kaloriyi yakabilirsiniz. Normal bir insanın ev içinde bir gün boyunca 25 dakika yürüdüğü tahmin edilmektedir. Yani zaten gün içerisinde sadece ev hareketlerinizle toplam 150 kalori yaktığınız için söğüş salatanın 60 kalorilik besin değerini kuruntu haline getirmenize hiç gerek yok. Çünkü, söğüş salata sayesinde vücudunuza girecek değerli vitamin ve mineralleri düşününce; bunun değeceğini anlıyorsunuz. İşte, söğüş salata yapabilmek için ihtiyacınız olan malzemeleri sizin için listeledik.

söğüş salata

Söğüş Salata Yapabilmek için İhtiyacınız Olan Malzemeler

 • 1 tane büyük domates
 • 5 ila 6 tane sivri biber (Sivri biberlerin acı olmaması tercih sebebidir. Acı biberlerin iştah artırıcı özelliği göz önünde bulundurulursa, acısız biber tüketiminin daha verimli olacağı anlaşılabilir.)
 • 2 tane salatalık (Orta büyüklükte olması kafi)
 • 1/2 limon
 • Yarım çay bardağı veya üç yemek kaşığı zeytinyağı
 • 1 çay kaşığı tuz (1 çağ kaşığı tuzun yetersiz olacağını düşünüyorsanız 1 tatlı kaşığı tuz kullanabilirsiniz)
 • Bademli ekmek

dipnot: Yukarıdaki malzeme listesinde bademli ekmek tavsiyesinde bulunmamızın bir diğer sebebi, bademli ekmeğin glutensiz olması, yani diğer bir tabirle şekersiz olmasından ileri geliyor. Civar marketlerden badem ekmek bulamadıysanız ve badem ekmek yapacak kadar efor sarf etmek istemiyorsanız yine epey düşük gluten değerlerine sahip bir başka ekmeği, yani çavdarlı ekmeği kullanabilirsiniz.

Söğüş salata yapabilmek için malzemelerinizi hazırladıysanız şimdi işin en keyifli tarafına yani aromasıyla dillere destan salatanın yapımına geçebiliriz. Kollarınızı sıvayarak işe başlayabilirsiniz.

Söğüş Salata Nasıl Yapılır?

 • İlk olarak kabuklu sebzelerin kabuğunu soyun. Yani, domates ve soğanı bir bıçak yardımıyla soyarak başlayabilirsiniz.
 • Sonra 5 ila 6 adet biberi yıkayın. Yıkama işleminden sonra biberlerin uç kısmını kesin.
 • Tüm malzemelerinizi bir tahtanın üstünde bir bıçak ile iri iri doğrayın. Sonra bir kabın içerisine koyabilirsiniz.
 • Ekmek kullanımı opsiyonel bir tercih olduğu için kullanıp kullanmamak tamamen size kalmış. Eğer kullanmak istiyorsanız, çavdarlı ekmeği fırında çıtır hale getirmelisiniz. Ekmeğiniz fırında çıtır hale geldikten sonra küp küp parçalayıp söğüş salatanıza ekleyebilirsiniz.
 • Bir tutam tuz, bir tutam kekik ve 3 yemek kaşığı veya yarım çay bardağı zeytinyağını salatanıza ilave edin.
 • Salatanızı son haline getirebilmek için servis tabağınızda dilediğiniz şekilde hazırlamak size kalmış. Sunum becerilerinizi kanıtlayabilmek için servis tabakları dışında daha gerçekçi bir yer olduğunu düşünmüyorum. Afiyet olsun!

Söğüş Salatanın Püf Noktaları

Söğüş salata yaparken en çok dikkat etmeniz gereken unsurların başında temizlik gelmektedir. Her ne kadar soğan ile domates kabuklu besin türü olsa da her ihtimale karşı ürünlerinizi yıkamanız birçok otorite tarafından tavsiye edilmektedir. Nitekim, besin yoluyla vücudunuza zararlı organizmaların girmesini hiç kimse istemez.

DMCA.com Protection Status