Hibiskus Çayı Faydaları Nelerdir? Hibiskus Çayı Zayıflatır mı?

hibiskus çayı faydaları

Hibiskus çayı faydaları günümüzde yeşil çaydan sonra en çok merak edilen konulardan biri olmuştur. Özellikle diyet yapanlar için sağlıklı bitki çayların yeri her zaman ayrıdır. Diyet yapanların yanı sıra sağlıklı beslenmek isteyenlerin de hibiskus çayı gibi bitki çaylarına önem vermesi kaçınılmazdır. Hibiskus bitkisi dünyanın birçok yerinde yetiştirilmektedir. Bu bitki kumaş, ip ve çay yapımında kullanmaktadır. Beyaz, kırmızı ve sarı olmak üzere üç farklı çeşidi bulunan hibiskus bitkisinin en yaygın olanı kırmızıdır. Bu açıdan hibiskus çayı da kırmızı renktedir. Taze hibiskus bitkisi, çay olarak kullanılmasının yanı sıra sos, şurup ya da reçel yapımında da kullanılmaktadır. Bu bitkinin en önemli özeliği yüksek su tutma kapasitesinin olmasıdır. Ekşimsi bir tada sahiptir. Güle benzeyen çiçekleri sebebiyle birçok yörede adı Mekke gülü olarak değiştirilmiştir. Sağlık açısından birçok faydaya sahiptir. Ancak en yaygın kullanım alanı diyetlerdir. Son dönemin en çok konuşulan çayı olan hibiskus çayı ile ilgili daha fazla bilgi edinmeye ne dersiniz?

hibiskus çayı faydaları

Hibiskus çayı nedir?

Hibiskus tropikal bir bitkidir. İlaç sektöründe de sıklıkla kullanılan bu bitki ülkemizde de nadir olarak yetişmektedir. Aktarlarda kolaylıkla bulabileceğiniz bu bitkiyi çay şeklinde pratik bir şekilde demleyerek tüketebilirsiniz. Demir, magnezyum, A ve C vitamini bakımından oldukça zengin olan bu çayın sağlığa faydaları da oldukça fazladır.

Hibiskus çayı faydaları nelerdir?

 • Hibiskus çayının en bilinen faydalarından biri bağışıklık sistemini güçlendirmesidir Antioksidan bakımından zengin olduğu için vücudun hastalıklara karşı dirençli olmasını sağlar. Özellikle mevsim hastalıklarına yakalanma riskini de büyük ölçüde düşürür. Salgın döneminde her gün bir fincan tüketilmesi önerilmektedir.
 • Kan basıncını düzenleme etkisi vardır. Bu açıdan kolesterol rahatsızlığı olanlar için son derece faydalıdır. Kötü kolesterolü düşürür ve iyi kolesterolü dengeler.
 • Yüksek tansiyon hastaları için de önerilen bir bitki çayıdır.
 • Düzenli olarak tüketilen hibiskus çayı sayesinde sindirim sisteminin işlevlerini sağlıklı bir şekilde yerine getirmesi sağlanabilir. Özellikle sık sık yaşanan gaz, hazımsızlık ve şişkinlik rahatsızlıkların giderilmesi için oldukça etkilidir.
 • Yapılan araştırmalara göre hibiskus çayının damar sertliğini önlediği saptanmıştır.
 • Birçok çalışma yüksek ateşin düşmesinde de bu çayın etkili olduğunu göstermiştir.
 • Antibakteriyel özelliğe sahip olan hibiskus çayı, özellikle mantar enfeksiyonlarının iyileşmesini hızlandırmaktadır.
 • Diz kapaklarındaki sıvı kayıplarının sebep olduğu diz ağrılarını gidermede de etkili olduğu bilinmektedir.
 • İçeriğinde bulunan asit ve mineraller ile tok tutar. Bu özelliği sayesinde kilo vermeyi hızlandırır. Diyet yapmayı kolaylaştırır.
 • Antioksidan özelliği sayesinde vücuda zarar veren toksinlerin atılmasına yardımcı olmaktadır.
 • Günde iki fincan hibiskus çayı içerek daha kolay diyet yapmak mümkündür.
 • En büyük faydalarından biri ise vücuttaki ödemin atılmasını sağlamasıdır.

Hibiskus çayı ne zaman içilir?

Hibiskus çayı, zayıflama konusunda tercih edildiği için ne zaman içileceği de merak konusudur. Sindirim sistemini düzenlemesi ve metabolizmayı hızlandırması amacıyla tüketilecek hibiskus çayının sabah aç karnına içilmesi tavsiye edilmektedir. Ancak hazımsızlık ya da kabızlık gibi problemler sebebiyle içilecekse yemeklerden son içilmesi önerilir. Böylece tüketilen yiyeceklerin daha kolay sindirilmesini sağlar. Hibiskus çayını her seferinde taze olarak demlerseniz çok daha fayda görmeniz mümkündür.

Hibiskus çayı nasıl yapılır?

Kuru hibiskus bitkisi ile çay demlemek son derece kolaydır. Normal çaylarda olduğu gibi kaynar suya atarak demlenmeye bırakmanız yeterlidir. Hibiskus çayının ekşimsi tadından hoşlanmıyorsanız tatlandırma amacıyla bal da katabilirsiniz. Hibiskus çayını daha faydalı hale getirmenin yolu ise ıhlamur, kuşburnu, nane gibi yoğun aromalı diğer bitkilerden faydalanmaktadır. Sıcak tüketebileceğiniz hibiskus çayını, yaz aylarında soğuk şekilde de tüketebilirsiniz. Meyve suları ile karıştırarak faydasını arttırabilirsiniz.

DMCA.com Protection Status