Soğan Suyu Zayıflatır Mı? Faydaları Nelerdir?

soğan suyu zayıflatır mı

Doğal antibiyotik olarak bilinen soğan suyu zayıflatır mı? Birçok kişi mucizevi kürlerle kısa sürede zayıflamayı hayal eder. Bunlardan biri de soğan suyu kürüdür. Soğan suyunun kilo vermeye etkisinin yanı sıra sağlığa da son derece fazla faydası vardır. Soğanın doğal antibiyotik olarak görülmesinin en önemli sebebi de içeriğindeki vitamin ve minerallerdir. Türk mutfağının en önemli sebzelerinden biri olan soğan, hem bu faydalara sahiptir hem de yemeklere lezzet katar.

İçeriğinde yüksek miktarda A, B, C, E vitamini ile sodyum, fosfor, kalsiyum, iyot, kükürt, magnezyum ve potasyum mineralleri bulunur. Aynı zamanda yap asidi de içeriği için vücutta antibiyotik görevi görür. Fenol bileşenleri sayesinde sindirimi kolaylaştırmasının yanı sıra birçok hastalığın tedavisinde de kullanılır. Soğan suyu zayıflatır mı sorusu ise en merak edilen konulardan biridir.

Mezelerde, çorbalarda, salatalarda, yemeklerde ve daha birçok yemek tarifinde kullanılan soğan, farklı bir şekil olarak soğan suyu şeklinde de tüketilmektedir. Soğanı kaynatarak elde edilen bu su, düzenli olarak içildiğinde vücuda oldukça iyi gelmektedir. En bilinen faydalarından biri de kilo vermeyi kolaylaştırmasıdır. Peki soğan suyu zayıflatır mı?

Soğan Suyu Zayıflatır Mı? Faydaları Nelerdir?

Soğan suyu faydaları nelerdir?

Soğan suyu zayıflatır mı sorusundan önce soğan suyunun faydalarını keşfedelim:

 • Kış hastalıkları olan grip, nezle gibi rahatsızlıklarda yaşanan burun tıkanıklığı ve balgam sorununun ortadan kalkmasında son derece etkilidir.
 • Kalp ve damar hastalığı tedavisi görenlerin de tüketmesinde fayda vardır.
 • Soğan suyu, dolaşım sisteminin çalışmasını desteklediği için damar tıkanıklıkları ve dolaşım bozukluklarının önlemede son derece etkilidir. Aynı zamanda bu hastalıklara sahip olup tedavi görenlere de son derece faydalıdır.
 • Vücuttaki ödem ve toksinlerin atılmasını kolaylaştırır ve böylece yağ yakılmasını da destekler.
 • Düzenli olarak içilen kaynatılmış soğan suyu ile kilo alımının önlenmesi mümkündür.
 • Antioksidan bileşenler içerdiği için vücuda en önemli faydası bağışıklık sistemini güçlendirmesidir. Bu sayede vücudu enfeksiyonlara ve hastalıklara karşı korur.
 • Soğan suyuna bal katılarak içildiğinde kansızlığa iyi geldiği bilinmektedir.
 • Soğan suyunda bulunan flavon bileşenler, damarların genişlemesini sağlar. Bu sayede kalp ve damar hastalıklarına yakalanma riskini büyük ölçüde düşürür.
 • Soğanda bulunan sülfür, doğal antibiyotik görevi görmesini sağlayan bileşenlerden biridir. Sülfür sayesinde vücuttaki iltihap temizlenir. İdrar yolları enfeksiyonu, bronşit, boğaz iltihabı gibi rahatsızlıkların tedavisinde soğan suyu son derece etkilidir.
 • Soğan suyunun boğaz ağlarına da iyi geldiği bilinmektedir.
 • Soğan suyu içmek, özellikle menapoz dönemindeki kadınların yaşadığı bazı semptomların hafiflemesini sağlar.
 • Kan pıhtılaşmasını engellediği için miyom, polikistik over gibi hastalıkların tedavisini destekleyici görev üstlenir.
 • Düzenli olarak soğan suyu tüketildiğinde vücuttaki toksinler atıldığı için cilt güzelleşir. Sivilce, akne, leke gibi cilt sorunları büyük ölçüde çözülür. Cilt çok daha parlak, canlı ve esnek bir görünüme kavuşur.
 • Soğan suyu aynı zamanda saçları da güzelleştirir. Direkt olarak içilmesinin yanı sıra saçları soğan suyu ile durulamanın da saçları parlattığı bilinmektedir. Özellikle kepek sorunu yaşayanlar için de son derece etkilidir.

soğanın faydaları

Soğan suyu zayıflatır mı?

Soğan suyu zayıflatır mı sorusu en çok merak edilen konulardan biridir. Soğan suyunun en önemli faydalarından biri antioksidan içeriği sayesinde vücudu ödemden arındırmasıdır. Ödemin ve toksinlerin vücuttan atılmasını sağladığı için yağ yakımını da hızlandırır. Aynı zamanda düzenli olarak soğan suyu tüketilmesi halinde metabolizma da hızlanacağından kilo vermek kolaylaştırır. İştahı kontrol altına aldığı için diyet yapmayı daha kolay bir hale getirir. Kan şekerini dengelediği bilinen soğan suyu, açlık krizleri yaşanmasının önüne geçer. Sindirimi rahatlattığı için de mide şişkinliği gibi durumların yaşanmasını engeller. Ancak tek başına soğan suyu içmenin mucizevi bir şekilde zayıflamaya etkisi yoktur. Diyet ve spor ile birlikte tüketilirse bu süreci destekler.

 

Soğanın Faydaları Nelerdir? Soğanın Besin Değerleri

DMCA.com Protection Status