Sahurda Susatmayacak Yiyecekler Nelerdir?

sahurda susatmayacak yiyecekler

Sahurda susatmayacak yiyecekler tüketerek oruç süresince çok fazla susamayabilirsiniz. Böbreklerinizin ve bedeninizin sağlığı açısından oruç tutarken fazla susamanıza neden olmayacak yiyecekler tüketmenizde fayda vardır. Sahur ramazan ayında en önemli öğünlerden biridir. Sahuru atlamamanız sağlığınız açısından önem taşır. Aynı zamanda sahurda ne tükettiğiniz de son derece önemlidir. Susatmayacak, acıktırmayacak ya da midenize dokunmayacak yiyecekleri seçmenizde fayda vardır. Bu sebeple doğru bir sahur menüsü oluşturarak oruç tutmayı daha kolay ve sağlıklı bir hale getirebilirsiniz. Peki sahurda susatmayacak yiyecekler nelerdir?

sahurda susatmayacak yiyecekler

İşte sahurda susatmayacak yiyecekler listesi!

  • Salatalık

Salatalığın %95’i sudan oluştuğu için susuzluğu gidermede en etkili sebzelerden biridir. Aynı zamanda lif zengini olduğu için doygunluk sağlama özelliği de bulunmaktadır. Demir, fosfor, magnezyum ve kalsiyum açısından zengin olmasının yanı sıra toksinlerin atılmasına da yardımcı olur. Aynı zamanda tansiyonu düşürür ve idrar söktürür. Salatalığı direkt olarak tüketebileceğiniz gibi salatalara ekleyebilir ya da cacık şeklinde tüketebilirsiniz.

  • Ceviz

A vitamini ve omega-3 yağ asitleri bakımından zengin olan ceviz, aynı zamanda sodyum oranı düşük olduğundan oruç süresince fazla susamanızı engeller. Diğer kuru yemişler yerine sahurda ceviz tüketebilirsiniz. Cevizi salatalara ekleyerek ya da direkt olarak tüketebilirsiniz.

  • Kivi

C vitamini bakımından son derece zengin olan kivi, yüksek oranda su içeri. Aynı zamanda düşük miktarda sodyum içerdiği için fazla susamayı önler. Potasyum ve magnezyum açıısndan zengin olan kivi aynı zamanda bağışıklığı da güçlendirir.

  • Turunçgiller

Greyfurt, limon, mandalina ve portakal gibi meyveler, yüksek oranda su içerir. Aynı zamanda C vitamini bakımından da zengin oldukları için bağışıklık sistemini güçlendirme özelliği bulunmaktadır. Sahurda bu meyvelerden birini tüketerek oruç boyunca daha az susayabilirsiniz.

  • Yulaf ezmesi ve süt

Yulaf, sodyum oranı ve glisemik indeksi düşük, lif kaynağı oldukça yüksek olan bir yiyecektir. Kan şekerini dengelediği için acıkmayı uzun süre önler. Yulaf ezmesini süt ile birlikte tüketerek sahurda su ihtiyacınızı da karşılayabilirsiniz. Yulaf ve süt protein bakımından da zengin olduğu için uzun süre tok kalmanıza yardımcı olur.

sahurda susatmayacak yiyecekler

  • Yumurta

Protein bakımından zengin bir yiyecek olan yumurta hem açlığı hem de susuzluğu önler. Tuz eklemden tüketirseniz kan şekerini de dengeleyeceğinden aşırı açlık ve susuzluk yaşanmasının önüne geçer. Özellikle haşlanmış yumurta sahurda tüketilebilecek en iyi besinlerden biridir.

  • Elma

Sahurda susatmayacak yiyecekler arasında elma da yer alır. Susuzluğa karşı etkili olan elma aynı zamanda C vitamini bakımından da zengindir. Lif içeren bir meyve olduğu için uzun süre tok kalmayı da sağlar. Aynı zamanda potasyum içermesi sebebiyle kas ve sinir sistemi üzerinde olumlu etkileri vardır.

  • Avokado

Protein ve sağlıklı yağlar bakımından zengin olduğu için tok tutma özelliği olan meyvelerden biridir. Tuz içermediği için sahurda susatmayacak yiyecekler arasında sayılabilir. Lif, demir, B, C, E ve K vitamin yönünden zengindir. Kolesterolü düşürür ve kansızlığı önler.

  • Karpuz

%92’si su olan bir meyve olan karpuz da sahurda susatmayacak yiyecekler arasındadır. Sahurda su ihtiyacınızı karşılamak adına karpuz tüketebilirsiniz. Karpuz aynı zamanda A ve C vitamini, potasyum ve magnezyum açısından da zengindir. Aynı zamanda bağırsakları harekete geçirerek kabızlığı engeller.

 

DMCA.com Protection Status