Mercimekli Semizotu Salatası Tarifi Nasıl Yapılır?

mercimekli semizotu salatası

Mercimekli semizotu salatası için kolları sıvayın! Sonbahar günlerinde akut gribal enfeksiyonun hızla artışa geçtiği birçok kimseler tarafından bilinir, hatta sohbet meclislerinde sık sık anlatılır. Bu dönemde beklenmedik hastalıklarla yüzleşmek istemiyorsanız mercimekli semizotu salatası tarifi size ilaç gibi gelecek. Semizotunun faydalarından bahsetmeye kalksak 2 cilt kitap yetmez.

Toplam 6 farklı ürünün bir araya gelmesiyle hazırlayabileceğiniz mercimekli semizotu salatası sayesinde vücudunuza bol miktarda mineral ve vitamin alımı yapmış olacaksınız. İçinde bulunduğumuz korona virüs günlerinde kimin hasta kimin sağlıklı olduğunu anlamak bir hayli güç. Yine sonbahar ve kış mevsimleri boyunca insanların sık sık gribal enfeksiyonlara yakalanması, korona virüs açısından büyük bir çıkmaza neden olacaktır. Gribal enfeksiyonlar ile korona virüsün hemen hemen aynı semptomları göstermesi, başta sağlık çalışanları olmak üzere, hastaları ve kitlesel biçimde insanları riske atacaktır.

Sonbahar-kış sürecinde gribal enfeksiyona yakalanıp, korona virüs gerginliği yaşamak istemiyorsanız, mercimekli semizotu salatası tarifi gibi onlarca tarifi hafızanızda tutmanız gerekiyor. Çünkü bu tür sebzelerin bir diğer güzel yanı da bol miktarda antioksidan içermeleri. Yani, bu tür salata tarifleri sayesinde hastalıklara ön ayak olan toksin tehlikesinden kurtulmuş olacaksınız. Mercimekli semizotu salatasını yapabilmek için sadece diyet yapmanız gerekmiyor. Diyetin yapmanın dışında da sırf hastalıklara yakalanmamak için sebze tüketimini artırmanıza dair onlarca uzman doktor yorumu mevcut. Şimdi, diyet mercimekli semizotu salatası yapımında ihtiyacınız olan ürünleri tanıyalım;

mercimekli semizotu salatası

Mercimekli semizotu salatası için ihtiyacınız olan malzemeler:

 • 1 demet semizotu
 • Yarım bardak yeşil mercimek
 • 1 bardak süzme yoğurt (Süzme yoğurt kullanmasanız da olur. Önemli olan, kullandığınız yoğurdun herhangi bir şekilde yağ içermemesi olacaktır. Yağ oranı yüksek yoğurt tüketimi yaptığınızda sindirim bazlı rahatsızlıklara yüzleşebilirsiniz.)
 • 3 çorba kaşığı zeytinyağı
 • 2 veya 3 diş sarımsak
 • Birkaç tutam tuz (Tuz kullanımına dikkat edin. Diyet yaptığınızı unutmayın.)

semizotu faydaları

Mercimekli semizotu salatası nasıl yapılır?

 1. Yeşil mercimekleri iyice temizledikten sonra bir tencerede 10 dakika kadar haşlayın.
 2. Mercimekleriniz yumuşarken, bir yandan bir demet semizotunu güzelce yıkamaya başlayın. Semizotu bol miktarda topraklanma yaşayabileceği için dikkatlice temizlemeye özen gösterin. Yıkama işleminin ardından iri iri doğramaya başlayabilirsiniz. Doğrama işlemlerinin ardından semizotunu servis kasesine alabilirsiniz.
 3. Haşladığınız mercimekleri bir kase veya bir leğenin içerisine alarak soğuk suda yıkayın. Ardından, semizotunun üzerine serpiştirin.
 4. Sarımsağı dilimleyip zeytinyağı ile birlikte salatanın üzerine ilave edin.
 5. En son, yoğurt ve tuzu da ekledikten sonra karıştırıp servise hazır hale getirebilirsiniz.
 6. Şimdiden afiyet olsun!

 

 

DMCA.com Protection Status