Kalsiyum İçeren Yiyecekler Nelerdir? Kalsiyum İçeren 10 Besin

kalsiyum içeren besinler

Kalsiyum içeren yiyecekler ile ilgili bilgi edinmeye ne dersiniz? Vücudumuzun sağlıklı bir şekilde işleyebilmesi için günlük olarak ihtiyaç duyduğu vitamin ve mineraller vardır. Bunları vücudumuza sağlayabilmenin tek yolu sağlıklı beslenmektir. Her ne kadar günümüzde takviye vitamin kullanımı yaygınlaşmış olsa da doğal olarak besinlerden alınan vitamin ve minerallerin yerini tutamaz. Bu nedenle vücudumuzun ihtiyaçlarını sağlıklı yiyeceklerle karşılamamızda fayda vardır.

Kalsiyum, vücudumuzun en çok ihtiyaç duyduğu minerallerden biridir. Özellikle kemik, kas ve diş sağlığı için önemlidir. Vücudumuzun %2’sini kalsiyum oluşturur. Vücudumuzda bulunan kalsiyum miktarının tamamı, kemiklerde depolanır. Bu sebeple kalsiyum eksikliği yaşandığında diş çürükleri ve kemik erimesi gibi hastalıklar meydana gelir. Sağlıklı bir yaşam sürmek istiyorsanız kalsiyum içeren yiyecekler tüketerek bunu sağlayabilirsiniz.

kalsiyum içeren yiyecekler

Peki kalsiyum içeren yiyecekler hangileridir?

Süt

Doğduğumuz andan beri tükettiğimiz en sağlıklı içecek olan süt, yaşamımızın her anında ihtiyaç duyduğumuz besinlerden biridir. Kemik ve kas gelişimi için çocukluk ve ergenlik döneminde daha fazla ihtiyaç duyarız. Bunun yanı sıra beyin için gerekli olan enerjiyi de yine sütten alırız. Süt tüketimi, metabolizmayı hızlandırır, saçların daha sağlıklı uzamasını sağlar, mideyi rahatlatır, diş sağlığını korur ve kemikleri güçlendirir. Kalsiyumun yanı sıra A, B, C, D, E ve K vitaminleri bakımından da zengindir.

Peynir

B12 ve kalsiyum bakımından zengin olan bir süt ürünüdür. Peynir kahvaltıların olmazsa olmazıdır. Peynirin düzenli tüketimi ile sindirim sisteminin düzenlenmesi mümkündür. Kansere, ülsere, tansiyona, kemik gelişimine ve kemik erimesine iyi geldiği bilinmektedir.

Yoğurt

Sağlık için sayısız faydası bulunan yoğurt da kalsiyum içeren yiyecekler arasında yer alır. Prebiyotik bir besin olduğu için bağırsak sağlığını korur. Bağırsaklardaki zararlı bakterileri etkisiz hale getirerek kabızlık, şişkinlik gibi rahatsızlıkları ortadan kaldırır. Kemik gelişimi, diş sağlığı ve cilt güzelliği için de olmazsa olmazdır. Yoğurdun içeriğinde kalsiyumun yanı sıra sodyum, demir ve potasyum da bulunmaktadır.

Yeşil Sebzeler

Yüksek miktarda kalsiyum içeren yeşil sebzeler, sofralardan kesinlikle eksik edilmemesi gereken yiyeceklerdendir. Özellikle salatalık, ıspanak, kereviz, yeşil fasulye, enginar, semizotu ve brokoli gibi yeşil sebzeler sağlığa son derece faydalıdır. Bu sebzeler kalsiyum ihtiyacını karşılamanın yanı sıra antioksidan özellikleriyle vücudu toksinlerden arındırır.

Kuru meyveler

Kuru erik, kuru üzüm ve kuru kayısı gibi kuru meyve çeşitleri kalsiyum bakımından son derece zengindir. Ara öğünlerde ya da kahvaltılarda tüketebileceğiniz bu kuru meyveler aynı zamanda magnezyum da içerir. Özellikle süt ile birlikte tüketildiğinde daha yararlı olmaktadır.

kalsiyum içeren yiyecekler

Susam

Kalsiyum, B1 ve B6 vitaminleri bakımından zengin olan susam da sağlıklı beslenmenin olmazsa olmazıdır. Susamı ekmeklerde ya da salatalarda kullanabilirsiniz. Tahin-pekmez de susam tüketmek için en lezzetli yoldur.

Baklagiller

Baklagiller, sağlıklı yaşam için oldukça önemli besinlerdir. Özellikle nohut ve kuru fasulyenin içeriğinde bol miktarda vitamin ve mineraller bulunur. Bu minerallerden en önemlisi de kalsiyumdur.

Sardalya

Kalsiyum bakımından en zengin yiyeceklerden biri de sardalyadır. Sardalya balığında kalsiyumun yanı sıra bol miktarda fosfor da bulunur. 56 gram sardalya balığının içeriğinde 217 mg kalsiyum bulunur.

Mantar

Mantarın tüm çeşitlerinde bol miktarda kalsiyum bulunmaktadır. Birçok tarifte kullanabileceğiniz mantar, diğer vitamin ve mineraller yönünden de zengindir. Kalsiyum içeren yiyecekler arasında en sağlıklı besinlerden biri olduğunu söylemek mümkündür.

Lahana

Kalsiyum oranı yüksek besinlerden biri olan lahana, hem sindirim sistemini düzenler hem de kan şekerini de dengeler. Diyetlerde de tüketilmesi genellikle önerilen bu sebzeyi günlük kalsiyum ihtiyacınızın bir kısmını karşılamak için tüketebilirsiniz. Lahana da bu özellikleriyle kalsiyum içeren yiyecekler arasında yer alır.

DMCA.com Protection Status