Ispanak Püresi Tarifi Nasıl Yapılır?

ıspanak püresi

Leziz ıspanak püresi tarifi için hazır mısınız? Diyet yapan bireylerin özellikle sonbahar kış sürecinde tükettiği ıspanak bitkisi, Türkiye’de yaygın olarak üretilmesi nedeniyle bir hayli ucuza satın alınabilir. Ispanağı manav da pazar da veya büyük marketler de dilediğiniz zaman temin edebilirsiniz.

Latince’de Spinicae Habes olarak adlandırılan ıspanak, kadim Anadolu topraklarında uzun yıllardır, hatta asırlardır birçok farklı şekilde tüketilebiliyor. Ara soğuk, ara sıcak hatta ana öğün formunda hazırlanıp sindirilebilen ıspanağın en önemli bir diğer özelliği ise çok fazla lif içerdiği için kolaylıkla eritilebilmesi.

Yani, sindirim sistemimiz ıspanak ile karşılaştığında bayram yerine dönüyor diyebiliriz. Bugün, Diyetine okurları için bir hayli revaçta olan ıspanak püresi tarifi önerisinde bulunacağız. Yapımı oldukça pratik, fazla malzeme istemeyen ıspanak püresini dakikalar içinde hazırlayıp dilediğiniz gibi tüketebilirsiniz.

Gün içerisinde veya gün sonu demir depolamak için başvurabileceğiniz bir yemek olan ıspanak püresi, bağışıklık sistemimize doğrudan katkı ve fayda sağlamaktadır. İçinde bulunduğumuz korona virüs günlerinde güçlü bir bağışıklık sistemine sahip olmak kadar önemli bir şey yok.

Her geçen gün korona virüs vakalarının arttığına şahit oluyoruz. Hatta kapı komşularımıza kadar hastalığın yayıldığını duyuyoruz. Türkiye’de ve dünyada korona virüs bilançosu bu denli ağırlaşmışken toplum sağlığından önce kendi sağlığımızı hesaba katmalıyız. Yani, kendimiz sağlıklı olursak, kendi sağlığımızı bir şekilde sağlarsak zaten toplum da sağlıklı olacaktır.

Ayrıca, 100 gram ıspanağın sadece 23 kalori olduğu düşünülürse, ıspanak püresinin kilo verebilmek için iyi bir besin takviyesi olduğunu söyleyebiliriz. Hem kalori açısından hem de eritebilme açısından sağlığımıza oldukça faydalı ıspanak püresini tüketebilmek için sabırsızlanıyorsanız, hemen kullanacağımız malzemelerle yola koyulabiliriz. Hazırsanız başlayalım.

ıspanak püresi

Ispanak Püresi Yapımında Kullanılan Malzemeler

  • 1 çorba kaşığı tereyağı (Duruma göre biraz daha fazla kullanabilirsiniz ancak bir çorba kaşığının yeterli olduğu kanaatindeyiz.)
  • 5 ila 6 yaprak kadar taze ıspanak
  • 1 yemek kaşığı haşlanmış yeşil mercimek (Kullanmasanız da olur)

Dipnot: Yukarıdaki malzemeler sadece 1 kişinin tüketim hacmi göz önünde bulundurularak önerilmiştir. Eğer 1 kişiden daha fazla insana ıspanak püresi hazırlamayı planlıyorsanız malzeme miktarını doğru orantılı olacak şekilde artırabilirsiniz.

ıspanak faydaları

Ispanak Püresi Nasıl Yapılır?

  • Yeşil mercimek ile ıspanağı bol suda yıkayıp durulayın.
  • Ispanağınızı iyice duruladıktan sonra buharda 10 dakika kadar haşlayabilirsiniz.
  • Ispanak haşlanırken tereyağı ve yeşil mercimeği ilave edin. İyi bir aroma elde edene kadar haşlamaya devam edin. Malzemeler kendini iyice bıraktıktan sonra bir blender yardımı ile malzemeyi püre haline getirebilirsiniz. Şimdiden afiyet olsun.

 

İlginizi çekebilir: Ispanak Faydaları Nelerdir? Ispanağın Besin Değeri

DMCA.com Protection Status