Etsiz Çiğ Köfte Tarifi Nasıl Yapılır?

etsiz çiğ köfte

Etsiz çiğ köfte tarifi için hazır mısınız? Güneydoğu Anadolu mutfağının kadim yiyeceklerinden çiğ köfte hakkında onlarca hikâye, efsane, dini öğreti ve menkıbe bulunur. Ancak en bilineni, Hz. İbrahim’in kıtlık vakti halkı açlıktan kurtarabilmek gayesiyle elde avuçta ne varsa karıştırması ve ortaya oldukça bereketli olan bu yemeğin çıkmasıdır.

Çiğ köftenin hangi şehre ait olduğu ise asırlardır tartışmalı bir halde cevap bekliyor beklemesine de bu gidişle herhangi bir ile ait olmayıp tamamen Güneydoğu Anadolu mutfağının ürünü olduğu kabul edilebilir.

Kimisi çiğ köftenin Şanlı Urfa’ya ait olduğunu söyler, kimisi Elazığ’a kimisi Adıyaman’a. Etrafta Adıyamanlı çiğ köftecilerin yaygın bir şekilde bulunması da bilinen bir diğer gerçek. Bugün siz değerli Diyetio takipçilerinin evde kolaylıkla çiğ köfte yapabilmesi için çiğ köftenin en ince ayrıntılarına varıncaya kadar bir dizi tarif tavsiyesinde bulunacağız.

Yıllardır ara öğün ve atıştırmalık olarak tüketilen çiğ köfte, etli olduğu gibi etsiz de hazırlanabiliyor. Etli formunun başka bir aurası ve başka bir haz zevki olmasına karşın kullanılan etin çiğ olmasından ötürü vücuda faydalı olmadığını söyleyebiliriz. Nitekim buna benzer çiğ besin tüketimlerin sonucunda vücutta kurtlanma meydana gelebilir.

Eski çağlarda insanların genç yaşta ölmelerinin ardında yatan en önemli faktör, çiğ et tüketimi sonucunda yaşanan mide rahatsızlıklarıydı.

Eğer kendinizi hazır hissediyorsanız, ilk etapta çiğ köfte yaparken kullanacağınız malzemelere göz atacağız; ardından işin en çileli, belki en keyifli kısmına; yani evde etsiz çiğ köfte yapımına geçeceğiz. Kollarınızı sıvadıysanız ufaktan başlayalım.

etsiz çiğ köfte

Evde etsiz çiğ köfte için ihtiyacınız olan malzemeler:

 • 2 bardak köftelik bulgur (Köftelik bulgur dışında başka hiçbir şeyle çiğ köfte yapılamayacağını şimdiden belirtelim.)
 • 2 çorba kaşığı kadar domates salçası
 • 2 ila 3 çorba kaşığı kadar biber salçası (Biber salçası, çiğ köfteye asıl aroma veren unsur olacaktır)
 • 2 bardak sıcak su
 • 2 ila 3 çorba kaşığı zeytinyağı
 • 2 ila 3 kaşık kadar nar ekşisi
 • 2 tane taze Afyon sarımsağı
 • Birkaç tutam tuz
 • Aroma verecek kadar karabiber
 • 2 çay kaşığı isot
 • Birkaç tutam kırmızı pıl biber
 • Küçük bir limon

bulgurun faydaları

Evde etsiz çiğ köfte nasıl yapılır?

 1. İlk etapta yapmanız gereken şey, bir kabın içerisine sıcak su koyup bu suyun içerisine bulguru ilave etmek olacak. Sıcak suyun içindeki bulgur bir yerden sonra şişmeye başlar.
 2. Bulgur haricinde bütün malzemeleri mutfak robotundan geçirin.
 3. Bulgur şişer şişmez onu da mutfak robotuna ekleyip diğer malzemelerle birlikte çekme işlemini sürdürün.
 4. Çekme işlemini tamamladıktan sonra malzemeyi geniş bir leğenin içine alın ve yoğurmaya başlayın.
 5. En son çiğ köfteyi elinizle şekillendirip sunuma hazır hale getirebilirsiniz. Şimdiden afiyet olsun.

 

İlginizi çekebilir: Uzun Süre Tok Tutan Bulgurlu Diyet Tarifler

DMCA.com Protection Status