Fermente Mor Soğan Tarifi Nasıl Yapılır?

fermente mor soğan

Ara soğuk tariflerinin en gözde besin takviyesi olan fermente mor soğan, kolay bir şekilde hazırlanıp sunulması nedeniyle; restoranların, lokantaların vazgeçilmez yapıtları arasında yer alıyor.

Diyetine okurları için en ince ayrıntılarına kadar derlediğimiz fermente mor soğan tarifi ile evde kolaylıkla hazırlayıp yemeklerin yanında servis edebilirsiniz. Mor soğan tercihinde bulunmamızın ardında yatan asıl etmen, mor soğanın hiç azımsanmayacak derecede antikor değerleri barındırması ve ciddi bir antioksidan olması.

Yani içinde bulunduğumuz korona virüs günlerinde bağışıklığımızı güçlendirebilmek için sıklıkla mor soğan tüketmemiz gerekmektedir. Mor soğanı, pazardan; büyük marketlerden veya halden edinebilirsiniz.

Normal soğana kıyasla bir nebze daha pahalı olmasından ötürü genellikle Türk mutfağında tercih edilmeyen mor soğanın, beyaz soğana göre daha farklı faydaları olduğu biliniyor.

Sindirim dostu mor soğan, ayarında tüketildiği takdirde herhangi bir mide ağrısına neden olmuyor. Yani, her öğün 50 gramı geçmeyecek şekilde mor soğan tüketmenizin herhangi bir mide rahatsızlığına mahal vermeyeceği bilinmektedir.

Ayrıca, üst solunum yolu rahatsızlıklarına iyi geldiği için astım hastaları tarafından sıklıkla tüketilmektedir. Nitekim, mor soğanı yer yemez nefes yollarınızdaki hareketlilikten ne demek istediğimizi tam olarak anlayabileceksiniz. Buna ek olarak, kalp hastalıkları tedavisinde de yine mor soğan tüketimi önerilmektedir.

100 gram mor soğanın 43 kalori değerinde olduğu göz önünde bulundurulursa ve sizin sadece 50 gram tüketeceğiniz için 21.5 kalori alımı yapacağınız düşünülmektedir. Yani, 21.5 kalorinin vücudunuz için herhangi bir olumsuz tepkimeye neden olmayacağını şimdiden belirtmekte fayda var.

Şimdi, kendinizi hazır hissediyorsanız; fermente mor soğan yapımında kullanılan malzemelere bir göz atacağız, ardından fermente mor soğanın yapım aşamasına geçeceğiz. Hazırsanız başlayalım.

fermente mor soğan

Soğan Suyu Zayıflatır Mı? Faydaları Nelerdir?

Fermente Mor Soğan Yapımında Kullanılan Malzemeler;

 • 1 ila 2 tane orta büyüklükte kırmızı soğan
 • Yarım bardak elma sirkesi
 • Yarım çay bardağı taze Aydın zeytinyağı
 • 1 ila 2 yemek kaşığı kekik
 • 1 yemek kaşığı yeni öğütülmüş taze Çankırı kaya tuzu
 • 1 yemek kaşığı süzme bal (Süzme bal yerine farklı bir bal çeşidi de kullanabilirsiniz.)

fermente mor soğan

Fermente Mor Soğan Nasıl Yapılır?

 1. Soğanları düzgün bir şekilde soyduktan sonra, bir bıçak yardımı ile ince halkalar halinde soyun.
 2. Dilimler haline getirdikten sonra kaya tuzu ile harmanlayıp bir köşede dinlendirin.
 3. Diğer malzemeleri başka bir kapta karıştırıp pürüzsüz bir karışım elde ettikten sonra kırmızı soğanı dinlendirdiğiniz kâseye ilave edin.
 4. Bir kaşık kullanarak, karışımı iyice soğana yedirin.
 5. En son, mor soğanı bir kavanoza alıp kapağını iyice çevirdikten sonra buzdolabında 1 gün boyunca bekletin. Şimdiden afiyet olsun.

DMCA.com Protection Status