Ev yapımı fit lokum Tarifi Nasıl Yapılır?

fit lokum

Ev yapımı fit lokum tarifi ile tanışmaya hazır mısınız?  Düşük kalorili ve lezzetli atıştırmalık alternatifleri arıyorsanız, yediklerinizin besleyici ve sağlıklı olması önceliğinizse bu tarifi mutlaka bir yere not etmelisiniz. Konu tatlı olduğunda diyet listelerimizde genelde çekimser davranmayı tercih ederiz. Bir anda bastıran tatlı krizleri bizi alışkın olduğumuz geleneksel ya da bol kalorili popüler tatlılara götürür. Ancak daha sağlıklı ve hafif hale getirilmiş tatlı atıştırmalıklar yapmak her zaman mümkün. Biz de fit lokum tarifimizi olabildiğince düşük kalorili ve sağlıklı hale getirmeye çalıştık. Yapım ayrıntılarına geçmeden önce de tarifimizin içerisinde yer alan malzemelerin faydalarından bahsetmek istiyoruz.

Lokum yapımında kullanacağımız ana malzemelerden biri yer fıstığı. Baklagiller ailesine üye olan yerfıstığı sağlığa faydaları bakımından zengin besin değerlerine sahip, göz ardı edilmeyecek bir besindir. Kolesterol seviyesini dengelemesi, mide ve kolon kanserleri riskini azaltması ve kan şekeri seviyesinin dengelenmesi yer fıstığının ilk etapta öne çıkan faydalarındandır.

Bir diğer malzememiz de iyi ve doğal bir tatlandırıcı olan pekmez. Pekmez içerisinde basit şekerler barındırır. Bu da sindirim sisteminde ekstra bir çabaya sebebiyet vermez ve hızlı bir enerji üretimi gerçekleştirir. Pekmez, özelliklede yetişme çağındaki çocuklar ve yüksek enerjiye ihtiyaç duyan gençler için önerilen en sağlıklı besin kaynaklarındandır. Hem doğal şeker içerdiğinden hem de önemli besin değerleri taşıdığından tatlılarda beyaz şeker yerine pekmez kullanmak isabet olacaktır.

Tatlandırıcı etki ve kıvam için pekmezin en yakın arkadaşlarından biri olan tahini de kullanıyoruz. Susamdan elde edilen ve farklı bir lezzete sahip olan tahin, yüksek miktarda protein, besin lifi, kalsiyum, omega 3 yağ asidi, demir, A ve C vitaminleri içerir. Bu sebeple doğru oranlarda sık sık tüketilmesi gereken besinlerdendir. Ayrıca tahin, kan basıncının ve kolesterolün düzenlenmesine yardımcı olur ve kalp sağlığını korur.

Tarifimize hem doğru bir kıvam vermesi hem de besin içeriğinin zenginleşmesi için fındık/badem ve keçiboynuzu da kullanıyoruz. Bu besinlerin doğru miktarlarda tüketimi birçok hastalığın engellenmesini sağlar. Her biri antioksidan özellikleri gösterir ve bol bol vitamin, mineral barındırır. Malzemelerimizin faydalarından bahsettiğimize göre yapım aşamasına geçmeye ne dersiniz?

fit lokum

Ev Yapımı Fit Lokum İçin Gerekli Malzemeler

 •  5 çay kaşığı fındık püreli tahin pekmez
 • 5 çay kaşığı kadar yer fıstığı ezmesi
 • 2 yemek kaşığı yulaf ezmesi
 • 2 yemek kaşığı çekilmiş badem- fındık
 • 1 yemek kaşığı leblebi unu (leblebileri robottan geçirip elde edebilirsiniz.)
 • 15 adet gün kurusu
 • 1 yemek kaşığı keçiboynuzu unu (dilerseniz kakao da kullanabilirsiniz.)

Not: Bu malzemeler 10 adet lokum tarifi için belirlenmiştir. Siz yemek pişireceğiniz kişi sayısına göre malzeme oranlarını değiştirebilirsiniz.

fit lokum

Ev Yapımı Fit Lokum Nasıl Yapılır?

 1. Öncelikle gün kurularını sıcak suyun içine alın ve iyice yumuşamalarını sağlayın.
 2. Yer fıstığı ezmesi ve fındık püreli tahin pekmezden 5’er adet olacak şekilde yuvarlak parçalar alın. Çay kaşığı boyutunda ve yuvarlak olmalılar. Sonra onları buzluğa kaldırıp dinlendirin.
 3. Yulaf ezmesi, leblebi ve 1 avuç badem ya da fındığı mutfak robotunda çekin. Un gibi bir kıvam elde etmelisiniz. Karışımı bir kaba alın ve üzerine keçiboynuzu ununu ekleyip karıştırın.
 4. Gün kuruları yumuşadığında robottan iyice çekin ve un karışımının içine alın. Hamur kıvamına gelene kadar karıştırın.
 5. Ardından buzluktan çıkardığınız fıstık ezmesi ve tahin pekmez toplarını erimeden elde ettiğiniz hamur ile kaplayın.
 6. Ev yapımı fit lokumlarınız hazır, şimdiden afiyet olsun!

 

 

DMCA.com Protection Status