Aspir Yağı Faydaları Nelerdir? Aspir Yağı Zayıflatır Mı?

aspir yağı faydaları

Aspir yağı faydaları son dönemde özellikle zayıflama alanında en çok konuşulan konulardan biri haline geldi. Tüm dünyada tıbbi amaçlarla tercih edilen aspir yağı, son zamanlarda zayıflamak için de kullanılıyor. Aspir bitkisinin tohumundan elde edile bu yağ cilt bakımında da sıklıkla tercih edilmektedir. Antioksidan bileşenler bakımından zengin olmasının yanı sıra B, C ve E vitamini açısından da önemli bir kaynaktır. Bu açıdan aspir yağı günümüzde popüler hale gelmiştir. Aspir bitkisi çay olarak hazırlanarak da tüketilmektedir. Bu özelliğiyle özellikle Asya’da kabızlık için ya da ateş düşürücü olarak tıbbi amaçlarla da kullanılmaktadır. Peki asipri yağı faydaları nelerdir? Gelin birlikte keşfedelim.

aspir yağı faydaları

Fındık Yağı Faydaları Nelerdir? Fındık Yağı Kaç Kalori?

Aspir yağı nedir?

Aspir bitkisi papatyagiller ailesine ait bir bitkidir. Güneydoğu Asya’da yetişen bu bitki zamanla tüm dünyaya yayılmıştır. Ülkemizde de özellikle Akdeniz bölgesi’nde yetiştirilmektedir. Kırmızı, sarı ve turuncu renklere sahip çiçekleri vardır. Bu bitkinin yaprakları ve çiçekleri çay olarak tohumu ise yağ olarak kullanılır. Aspir yağının içeriğinde Omega 3 ve Omega 6 yağ asidi bulunmaktadır. Vitaminlerin yanı sıra demir, fosfor ve kalsiyum gibi mineraller bakımından da zengindir. Peki aspir yağı faydaları nelerdir?

Aspir yağı faydaları nelerdir?

  • Antioksidan bileşenler bakımından zengin olduğu için bağışıklık sistemini güçlendirmektedir. Bağışıklığın güçlenmesi ile birlikte vücuttaki enfeksiyonlara karşı vücudun direncini arttırır. Bunun yanı sıra kanser hücrelerinin oluşumunu da önler. Yapılan araştırmalara göre prostat ve meme kanserine karşı da engelleyici özelliğe sahiptir.
  • Aspir yağı, kolesterolü dengeler. Bu özelliğiyle kalp krizi riskini de büyük ölçüde düşürür.
  • İçeriğinde bulunan omega 6 yağ asidi, diyabet hastalığının semptomlarını hafifletir. Kan şekerini dengeleyerek diyabet hastalığı riskini de büyük ölçüde azalttığı bilinmektedir.
  • Aspir yağı faydaları arasında nefes darlığına iyi gelmesi de vardır. Bunun yanı sıra öksürüğe ve balgama da iyi gelir.
  • Aspir yağı sindirim sistemini düzenleyerek şişkinlik ve mide ağrılarını hafifletir.
  • Bağırsak hareketlerini düzenlediği için kronik kabızlık problemini giderir.
  • Kadınlarda oluşan regl düzensizlikleri için son derece etkilidir. Ayrıca şiddetli regl kramplarını da hafifletir.
  • Aspir yağı saç köklerini beslediği için saçların çok daha hızlı uzamasını ve daha parlak ve canlı görünmesini sağlar.
  • Romatizma hastalığına bağlı olarak oluşan ağrıları hafifletir.

Aspir Yağı Faydaları Nelerdir? Aspir Yağı Zayıflatır Mı?

Aspir yağı zayıflatır mı?

Aspir yağı faydaları listesinden sonra en çok merak edilen şeylerden biri de aspir yağı zayıflatır mı konusudur. Antioksidan bileşenler bakımından zengin olduğu için metabolizmayı hızlandırır. Sabah hiçbir şey yemeden 2 tatlı kaşığı aspir yağı içmek metabolizmanın hızlanmasını sağlar. Ayrıca bağırsak hareketlerini düzenlediği için şişkinlik, gaz, kabızlık gibi sorunlarını da ortadan kaldırır.

Antioksidan bileşenler içermesinin en büyük faydalarından biri vücudu toksinlerden arındırmasıdır. Vücut ödemden ve toksinlerden arındığında yağ yakımı da hızlanmış olur. Omega 6 yağ asidi içerdiği için vücudun yağ metabolizmasını da düzenler. Böylece yağın depolanmasını engelleyerek kilo alınmasını önler. İnsülin direnci gelişmesini dengelediği için açlık krizi gibi durumların yaşanmasını önler. Böylece diyet yapmak çok daha kolay hale gelir. Aspir yağının tek başına mucizevi bir şekilde zayıflatma etkisi yoktur. Sağlıklı bir diyet ve egzersiz programı ile birlikte tüketildiğinde destekleyici görevi görür. Aspir yağı direkt olarak içilebileceği gibi salatalara ya da yemeklere de katılabilir.

DMCA.com Protection Status