Kremalı Mantar Çorbası Tarifi Nasıl Yapılır?

kremalı mantar çorbası

Kremalı mantar çorbası tarifi için kolları sıvayın. Kalori oranı bir hayli düşük olan mantar, kilo vermek isteyen bireylerin gözünde oldukça kıymetli bir ürün sayılmaktadır. Nitekim, 100 gram mantarın sadece 22 kalori olduğu düşünüldüğünde, bu açıdan çoğu sebzeyi ve bitkiyi ilginç bir şekilde geride bırakmaktadır.

Mantarın bu denli düşük kalori oranına sahip olup envaiçeşit vitamin ve mineral içerdiğini pek fazla kimse bilmez. Protein açısından hayvansal gıdalara taş çıkaran mantar, vücutta kolay bir şekilde sindirilebilmesi açısından iyi bir tercih, iyi bir opsiyondur.

Hayvansal gıdaya nazaran bir hayli kolay öğütülen mantar, sindirim sırasında herhangi bir toksin üretimine mahal vermeden vücuda gerekli katkıda bulunup çıkış yapar. Kolay öğütülen bir besin olduğu için mantarın içerisindeki besin değerleri kana hızla karışır.

Günlük hayatta ihtiyacımız olan vitamin ve mineral değerleri ile proteinin önemli bir kısmını mantardan, mantar tüketimi sayesinde elde edebiliriz. C ve D vitamini açısından başyapıt niteliğinde bir ürün olarak algılanan mantar, bağışıklık sistemimizi güçlendirmesinden ötürü içinde bulunduğumuz salgın günlerinde muhakkak tüketilmelidir.

Korona virüs salgınının her geçen gün yaygınlaştığını, her gün yakınlarımıza sirayet ettiğini duyuyoruz. Bu tip olaylardan kaçıp kurtulabilmek için sosyal mesafe ve maske kullanımına önem vermek kadar beslenmemize de dikkat etmeliyiz. Nitekim, her türlü enfeksiyon hastalıklarına karşı gelebilmenin en güçlü ve en kararlı yolu budur. İyi bir beslenme, kötü; hatta ölümcül bir hastalığı ortadan kaldırabilir.

Şimdi, kendinizi hazır hissediyorsanız kremalı mantar çorbası yapımında kullanılan ürünlere bir göz atacağız; hemen akabinde yapım aşmasına geçeceğiz.

kremalı mantar çorbası

Kremalı Mantar Çorbası Yapımında Kullanılan Malzemeler

 • Yarım kilogram kültür mantarı
 • 2 çorba kaşığı tereyağı
 • 2 ila 3 diş taze Afyon sarımsağı
 • 2 çorba kaşığı kadar tam buğday unu
 • 4 bardak su (Yaklaşık 1 litre)
 • 1 bardak kadar krema
 • Birkaç tutam tuz ve karabiber
 • Ayrıca, mantar çorbasının üstü için bir miktar dereotu kullanabilirsiniz.

Kremalı mantar çorbası

Kremalı Mantar Çorbası Nasıl Yapılır?

 1. İlk etapta kültür mantarlarını iyi bir şekilde temizleyip durulayın. Hemen akabinde iri iri doğrayıp tereyağında kızıştırabilirsiniz. Bu işlem 2 ila 3 dakika kadar yapılsa yeterli olacaktır.
 2. Ardından, un ve sarımsağı (Sarımsağı iyi bir şekilde öğütün) mantarın üstüne serpiştirin. Unun rengi kaybolana kadar pişirmeye devam edin.
 3. Herhangi bir topaklanma olmaması için devamlı olarak karıştırın. Bu sırada su ilave edebilirsiniz. Baharatı da su ilave işleminden hemen sonra yapın.
 4. Çorba iyice koyulaşınca bu kez kremayı da katıp kısık ateşte 7 ila 8 dakika kadar pişirin.
 5. En son, dereotu ile mantar çorbasını süsleyebilirsiniz. Şimdiden afiyet olsun.

İlginizi çekebilir: Hafif ve Lezzetli: Mantarlı Diyet Tarifler

DMCA.com Protection Status