Dut Pekmezi Nedir? Dut Pekmezi Faydaları Nelerdir?

dut pekmezi faydaları

Türkiye’de en sevilen pekmez türlerinden biri olan dut pekmezi faydaları listesini keşfetmeye ne dersiniz? Ülkemizin pek çok bölgesinde üretilen dut, beyaz ve karadut olmak üzere iki farklı çeşide sahiptir. C vitamini, antioksidanlar ve karbonhidrat tüketen bu meyve taze olarak tüketilebildiği gibi dut suyu, dut kurusu, dut pekmezi gibi farklı tariflerde de kullanılabilir. Peki dut pekmezi faydaları ve diğer özelliklerini keşfetmeye hazır mısınız?

Dut pekmezi nedir?

Dut pekmezi, karadut kullanılarak yapılan bir pekmez çeşididir. Özellikle soğuk kış aylarında tüketilerek vücut ısısını arttırması ve enerji vermesi etkisinden faydalanılır. Dut pekmezi aynı zamanda rafine şeker kullanılmayan tariflere tat katmak amacıyla da kullanılabilir.

dut pekmezi faydaları

Dut Faydaları Nelerdir? Dutun Besin Değerleri

Dut pekmezi kalori ve besin değerleri nedir?

100 gram dut pekmezinde 273 kalori bulunmaktadır.

Besin Değeri (100 gr) Miktarı
Enerji (Kalori) 273 kcal
Protein 2.18 g
Yağ 0.39 g
Karbonhidrat 71.27 g
Lif 4.0 g
Şeker 51.42 g
Kalsiyum 55 mg
Demir 3.7 mg
Magnezyum 24 mg
Fosfor 30 mg
Potasyum 940 mg
Sodyum 5 mg
C Vitamini 8.0 mg

dut pekmezi faydaları

Dut pekmezi faydaları nelerdir?

  • En bilinen faydalarından biri kansızlığı önlemesidir. Demir bakımından zengin olması sayesinde kan hücrelerinin üretimini ve oksijeni taşımalarını desteklediği için kansızlığı tedavi eder ve önler.
  • Vitamin ve mineraller bakımından zengin bir yiyecek olan dut pekmezi faydaları arasında bağışıklık sistemini güçlendirmesi de yer almaktadır. Vücut direncini arttırarak özellikle kış aylarında görülebilen hastalıklara karşı koruma sağlar. İçeriğinde yüksek oranda C vitamini bulunduğu için hastalıkların hızlı iyileşmesine de katkıda bulunur.
  • Astım hastalığında ya da boğaz enfeksiyonlarında iyileştirici bir etkisi vardır. Özellikle geçmeyen öksürük durumlarında tüketilerek boğazı rahatlatmak mümkündür.
  • Lif içerdiği için sindirim sistemine iyi geldiği de bilinmektedir. Aynı zamanda ülser ve gastrit gibi hastalıkların semptomlarını hafifletmede de etkilidir.
  • Doğal bir şeker kaynağı olduğu için spordan önce veya spordan sonra tüketilerek enerji yüklemesi yapılabilir.
  • İçeriğinde bulunan kalsiyum, potasyum, demir gibi mineraller sayesinde kas ve kemik yapısını güçlendirir.

Dut pekmezi nasıl tüketilir?

Kahvaltılarda, direkt olarak içilerek, yulaf lapasında, smoothielerde, sağlıklı hamur işi tariflerinde kullanılarak tüketilebilir.

 

DMCA.com Protection Status