Sinameki Zayıflatır mı? Sinameki Çayının 6 Faydası

sinameki zayıflatır mı

Sinameki zayıflatır mı sorusu en çok sorulan sorulardan biridir. Diyet yapanlar ya da fazla kilolarından kısa sürede kurtulmak isteyenler sinameki çayı zayıflatır mı sorusu ile karşı karşıya gelir. Sinameki, güçlü bir şekilde etki eden bitkilerden biridir. Müshil olarak kullanıldığından kilo vermeye etkisi olduğu düşünülmüştür. Birçok ilaçta da kullanılan bu bitkinin genellikle çayı tüketilir. Sinameki zayıflatır mı sorusu ve daha fazlası için yazımızı okumaya devam edin.

Sinameki nedir?

Bakla ailesine ait çiçekli bir bitki olan sinamekinin beyaz, pembe ve sarıçiçekleri bulunur. İçeriğinde bulunan antrakinon adlı bileşenler sebebiyle müshil görevi görür. Hindistan’da uzun yıllar bitkisel tıp alanında kullanılmıştır. Aynı şekilde Çin tıbbında da önemli bir yere sahiptir. Kapsül, tablet, sıvı özüt ve çay şeklinde satılmaktadır. Bu bitki kurutulmuş şekilde aktarlarda kolayca bulunabilir. Peki sinameki zayıflatır mı? Sinameki faydaları nelerdir?

sinameki zayıflatır mı

Sinamekinin faydaları nelerdir?

  • Sinamekinin en bilinen faydası müshil etkisi göstermesidir. Bu sebeple kabızlık problemini gidermede son derece etkilidir. Sinameki tüketildiğinde bağırsak dubarlarını harekete geçirir ve kasılmasını sağlar. Bu sayede kolon su emmeye başlar ve böylece dışkı yumuşar. Kolon kaslarının daha hızlı bir şekilde çalışmasıyla da dışkıyı dışarı ittirir. Bu sayede kabızlık sorunu çözülmüş olur.
  • Aynı şekilde huzursuz bağırsak sendromu rahatsızlığına da iyi geldiği bilinmektedir. İshal, kabızlık, gaz, sancı gibi birçok rahatsızlığa sebep olan bu hastalığın semptomlarını azaltmada oldukça etkilidir. Ancak böyle bir rahatsızlığınız varsa sinameki tüketmeden önce mutlaka doktorunuza danışmalısınız.
  • Sinameki yaprağı çay olarak tüketildiğinde bağırsakları temizler. Özellikle kalın bağırsaktaki toksinlerin temizlenmesi açısından oldukça etkilidir.
  • Hemoroit hastalığına bağlı olarak gelişen rahatsızlıkların giderilmesinde de sinamekinin etkili olduğu bilinmektedir. Şişkinliği azalttığı ve iyileşmeyi hızlandırdığı tespit edilmiştir. Dışkıyı yumuşatması da yine hemoroit problemlerinde görülen dışkılama sırasında ağrı yaşanmasını da en aza indiren bir etkidir.
  • Sinameki zayıflatır mı sorusu en merak edilen konulardandır. Zayıflamaya da yardımcı olur. Sinameki çayı oldukça düşük kalorilidir. Ara öğünlerde tüketildiğinde sıvı alımını da arttırır. Kalın bağırsaklardaki toksinlerin atılmasını sağladığından vücuttaki ödemden de kurtulmayı sağlar. Metabolizmayı hızlandırır ve yağ yakımını destekler.
  • Sinamekinin en bilinen özelliklerinden biri de antibakteriyel olmasıdır. Vücuttaki mantar, parazit, bakteri gibi zararlı mikroorganizmaların çoğalmasını engeller. Aynı şekilde sinameki yaprağı çiğneyerek ağız içinde oluşan iltihapları da yok etmek mümkündür.

sinameki zayıflatır mı

Sinameki zayıflatır mı?

Sinameki çayının zayıflattığına dair yapılan herhangi bir bilimsel çalışma yoktur. Sinameki, zayıflamaya dolaylı yoldan etki edebilir. Metabolizmanın daha sağlıklı işlemesini sağladığı ve vücudu toksinlerden arındırdığı için kilo kaybına etkisi olduğu gözlemlenmiştir. Vücuttaki toksinlerin düzenli olarak atılması kilo verme sürecinin hızlanmasına yardımcı olabilir. Ancak tek başına sinameki çayının mucizevi bir şekilde zayıflatma etkisi bulunmamaktadır.

Sinameki kullanırken dikkat edilmesi gerekenler nelerdir?

Sinameki güçlü bir bitki olduğu için doğru şekilde tüketilmesi oldukça önemlidir. Uzun süreli kullanımı ile birlikte bazı sağlık sorunlarına sebebiyet verebilir. Sinameki çayı her gün tüketilebilen bitki çaylarından biri değildir. Kısa süreli kullanım için uygundur. Fazla miktarda tüketimi ile ishal ve ishale bağlı dehidrasyon yaşanabilir. Bazı kişilerde sinameki alerjisi de görülebilir. Böyle durumlarda kesinlikle tüketilmemesinde fayda vardır. 12 yaş altı çocukların içmemesi gerekir. Hamile ve emziren anneler, tüketmeden önce mutlaka doktoruna danışmalıdır. Ayrıca sinameki bazı ilaçlarla etkileşime girebilen güçlü bir bitkidir. Kronik bir rahatsızlığınız varsa kullanmadan önce mutlaka doktorunuzun onayını alınız.

Sağlıklı yaşama dair diğer bilgiler için buraya tıklayabilirsiniz.

 

 

DMCA.com Protection Status