Ravent Nedir? Ravent Faydaları Nelerdir?

ravent faydaları

Kırmızı saplara sahip ekşi bir sebze olan ravent faydaları ve diğer özelliklerini sizin için derledik. Kuzey Amerika ve Avrupa’ya ait bir sebze olan ravent, beyin sağlığı ve kemik sağlığı üzerinde olumlu etkilere sahip olmasıyla bilinir. Asya’ya ravent kökü, tığ alanında şifa olarak kullanılmaktadır. Peki ravent faydaları nelerdir?

Ravent nedir?

Ekşi bir tada sahip olan kalıp saplı bir bitkidir. Şekerle pişirilerek tüketilen bu sebze kış aylarında yetişir. Bir bahçe bitkisi olmasının yanı sıra ılıman ve dağlık bölgelerde yetiştirilebilir. Genellikle kırmızı renkli olsa da pembe, yeşil gibi farklı renkleri de vardır.

ravent faydaları

Ravent kaç kalori?

100 gram pişmiş ravent 116 kaloridir.

Ravent besin değerleri nedir?

100 gram raventin besin değerleri şöyledir:

  • Karbonhidrat: 31.2 gram
  • Lif: 2 gram
  • Protein: 0.4 gram
  • K1 Vitamini: DV’nin % 26’sı
  • Kalsiyum: DV % 15
  • C Vitamini: DV’nin % 6’sı
  • Potasyum: DV’nin % 3’ü
  • Folat: DV’nin % 1’i

ravent faydaları

Ravent faydaları nelerdir?

Kolesterolü dengeler.

Ravent, lif bakımından zengin bir sebze olduğu için yüksek kolesterolü düşürür. Bu açıdan kolesterolü dengelemek için tüketilebilmektedir.

Sağlıklı Kolesterol İçeren Yiyecekler Nelerdir?

Antioksidan kaynağıdır.

Ravent faydaları arasında sayılması gereken özelliklerinden biri de antioksidanlar bakımından zengin olmasıdır. Polifenol içermesi sayesinde kale lahanasından daha besleyici olduğu belirlenmiştir. Kırmızı renkli bir sebze olduğu için antosiyaninler açısından da zengindir.

Antioksidan Bakımından Zengin Yiyecekler Nelerdir?

Bağırsakları rahatlatır.

Ravent otu, doğal müshil görevi görmektedir. Özellikle hem kabızlığı hem de ishali giderir. Sindirim ve bağırsak sağlığına iyi gelecek diyet lifi bakımından zengindir.

Bağırsak Florasını Düzenlemek İçin Nasıl Beslenmek Gerekir?

ravent faydaları

Kemik sağlığını korur.

Birçok sebzede olduğu gibi ravent otunda da K vitamini bulunur. Kalsiyum da içerdiği için kemik sağlığını korur. Kemik erimesi riskini büyük ölçüde azaltır.

K Vitamini İçeren Besinler Hangileridir?

Beyni güçlendirir.

Yapılan araştırmalara göre ravent otunda yer alan bileşenler beyin sağlığını geliştirerek Alzheimer hastalığı riskini azaltır.

Kilo vermeyi kolaylaştırır.

Kolesterolü dengelemesinin yanı sıra düşük kalorili bir sebze olduğu için diyet sürecinde tüketilmesinde fayda vardır. Aynı zamanda kateşin de içerdiği için yağ yakımını destekler. Lif bakımından zengin olması sayesinde uzun süre tok tutar.

 

DMCA.com Protection Status