Gece Acıkmaları Nasıl Kontrol Altına Alınır?

gece acıkmaları

Diyet yaparken en sık yaşanan problemlerden biri gece acıkmaları ve gece atıştırmalıklarıdır. Özellikle geç yatanlar için gece acıkmaları sık yaşanır. Eğer geceleri yüksek kalorili yemekler tüketilirse kilo alımı kaçınılmaz hale gelir. Geceleri genellikle hızlı hazırlanan, fast food ya da abur cubur tüketimine yatkın oluruz. Şeker içeren ve sağlıksız olan bu yiyecekler günlük alınması gereken kalori miktarının artmasına neden olur. Geceleri çalışıyorsanız ya da gece vakit geçirmeyi seviyorsanız atıştırmalıkları daha sağlıklı besinlerden seçebilirsiniz.

gece acıkmaları

Diyet Atıştırmalık Tarifleri ile Diyetinizi Bozmayın

Gece acıkmaları için sağlıklı alternatifler

Gece yatmadan 3 saat önce yemek yemeyi tamamen bitirmiş olmak önemlidir. Sizi tok tutacak, kalorisi yüksek olmayan, gece midenizi rahatsız etmeyecek ve ağırlık yapmayacak yiyecekler seçmeniz son derece önemlidir. Peki bunlar hangileridir?

Gece yemek yeme konusundaki genel geçer kural yatmadan 3 saat önce yeme işlemini bitirmiş olmaktır. Bunun için gece tercih edeceğiniz gıdalar; kalori değeri yüksek olmayan, uykuda sizi rahatsız edip reflüye sebep olmayacak ve sizi tok tutacak türden olmalı.

Yulaf ezmesi ve bal

Yulaf ezmesi, hem lif açısından hem de vitamin-mineraller açısından zengindir. Yulaf ezmesi ile bir yulaf lapası kasesi yaparak açlığınızı sağlıklı bir yoldan giderebilirsiniz.

Ton balığı

Protein bakımından zengin olmasının yanı sıra düşük kalorili de olduğu için gece tüketilebilir. Ton balıklı sandviç ya da ton balıklı salata yapabilirsiniz.

Peynir

Kalsiyum bakımından zengin olan peynir de yine gece atıştırmalığı olarak tercih edilebilir.

Lifli tahıl ve süt

Kompleks karbonhidrat içeren tam tahılları sütle birlikte tüketirseniz hem mideniz rahatlar hem de uykuya rahat bir şekilde geçersiniz.

gece acıkmaları

Haşlanmış yumurta

Protein bakımından zengin olmasının yanı sıra tok tutma özelliği de olan haşlanmış yumurta da gece tüketilebilecekler arasında.

Muz

Magnezyum ve potasyum bakımından zengin olan muz, kasları gevşettiği için uyku öncesinde tüketilebilir.

Kiraz

Geceleri tatlı krizi yaşıyorsanız kiraz tüketebilirsiniz. Kirazın rahatlatma özelliği vardır.

Badem

Açlığı yatıştırmak için badem tüketebilirsiniz. Badem aynı zamanda vücudu rahatlatır ve uykuya dalmayı kolaylaştırır.

 

DMCA.com Protection Status