Psyllium Nedir? Psyllium Faydaları Nelerdir?

psyllium faydaları

Bir lif türü olan psyllium faydaları ve diğer özelliklerini sizin için derledik. Çözünür bir lif olması sayesinde sindirim sistemine katkıları olan psyllium son zamanlarda zayıflama ve sağlıklı beslenme alanında yükselişe geçti. İnsan sağlığı açısından oldukça faydalı olan psyllium ile ilgili yeni bilgiler öğrenmeye hazır mısınız? O halde başlayalım.

Psyllium nedir?

Hindistan’a özgü bir bitki olan plantago ovata adlı bitkinin tohumlarından elde edilen bir tür liftir. Bu çözünür lif, besin takviyesi olarak da kullanılmaktadır. Toz, granül, kabuk ya da kapsül şeklinde satılabilir. Suyu emerek çözündüğünü için ince bağırsakta yapışkan bir hale gelir. Sindirimi geciktirmeis sayesinde kan şekerini, kolesterolü dengeler. İshal ve kabızlığı önler. Aynı zamanda uzun süre tok tutar.

psyllium faydaları

Psyllium kabuğunun besin değeri nedir?

1 yemek kaşığı psyllium kabuğunun besin değerleri şöyledir:

  • 18 kalori
  • 0 gram protein
  • 0 gram yağ
  • 4 gram karbonhidrat
  • 3,5 gram lif
  • 5 miligram sodyum
  • 9 miligram demir (yüzde 5 DV)

psyllium faydaları

Psyllium faydaları nelerdir?

Kabızlığa iyi gelir.

Psyllium, kabızlığı hafifletmek konusunda son derece etkilidir. Dışkıya hacim vermesi sayesinde kronik kabızlığı çözer. Psyllium takviyeleri de kabızlık sorununu ortadan kaldırmak için etkilidir.

Lif Bakımından Zengin Besinler Nelerdir?

Kan şekerini dengeler.

Bir lif türü olan psyllium faydaları arasında kan şekerini dengelemesi de vardır. Kepek lifine göre çok daha etkili olduğu için sindirimi yavaşlatır. Bu sayede kan şekeri seviyelerinin dengede kalmasını sağlar.

Kan Şekerini Dengeleyen Yiyecekler Nelerdir?

psyllium faydaları

Kalbi güçlendirir.

Suda çözünen lif tüketimi sayesinde kan basıncını azaltmak ve dolayısıyla kalp ve damar hastalıklarının oluşumunu engellemek mümkündür.

Kalp Sağlığı İçin Hangi Besinler Tüketilmelidir?

Kilo vermeyi sağlar.

Psyllium faydaları arasında iştah kontrolü sağlaması da vardır. Bu sayede kilo vermeyi kolay hale getirir. Sindirimi geciktirmesi sayesinde uzun saatler tok tutar. Bu da öğünler arasında açlık krizi yaşanmasının önüne geçer.

En İyi Diyet Programları İle Fazla Kilolarınızdan Kurtulun

 

DMCA.com Protection Status