Nohut Nasıl Haşlanır? Nohut Haşlamanın Püf Noktaları

nohut nasıl haşlanır

Sizin için nohut nasıl haşlanır sorusunu aydınlatmaya karar verdik. Lif ve protein bakımından zengin olan nohut, diyet sürecinde en çok tüketilen baklagillerden biridir. Nohut, çok yönlü bir besin olduğu için sayısız tarifte yer alabilir. Ancak nohutu doğru pişirmek son derece önemlidir. Pişirme yöntemi hem tadını etkiler hem de gaz oluşumuna sebebiyet verebilir. O halde siz de hazırsanız nohut nasıl haşlanır sorusunun cevabına geçelim.

nohut nasıl haşlanır

Nohutun Faydaları Nelerdir? Nohut Kaç Kalori?

Nohut nasıl haşlanır?

Yıkama aşaması

Nohutları haşlamadan önce mutlaka iyi bir şekilde temizlemelisiniz. İçerisindeki toz ya da otlar pişirme aşamasında lezzetine etki eder. Bu açıdan bol su ile güzelce yıkayın ve ikinci aşamaya geçin. Yıkama aşamasında çürük ya da kararmış nohutları da ayıklamayı unutmayın.

Suda bekletme aşaması

Nohutların haşlamadan önce bir süre suda bekletilmesi gerektiğini herkes biliyordur. Eğer bekletme suyuna bir tatlı kaşığı karbonat eklerseniz çok daha hızlı bir şekilde yumuşamasını sağlayabilirsiniz. Karbonatın bir diğer faydası ile nohuttaki gazı almasıdır. Bu sayede nohut tükettikten sonra gaz yapma riski ortadan kalkar. Islatma suyunun soğuk olması gerekir. Geceden suya koyulması en iyisidir. Ancak vakit yoksa 2-3 saat de bekletilebilir.

nohut nasıl haşlanır

Pişirme aşaması

Nohutu haşlarken suyuna birkaç damla limon suyu eklerseniz nohut çok daha güzel yumuşayacaktır. Aynı zamanda lezzet de katar. Dilerseniz ince bir limon dilimi de ekleyebilirsiniz.

Düdüklü tencere yöntemi

Nohutu suda bekletecek vaktiniz yoksa düdüklü tencere en ideal yöntemdir. Nohut, 25 dakika gibi bir sürede düdüklü tencerede güzelce pişer.

Tencerede pişirme yöntemi

Düdüklü tencereniz yoksa ve vaktiniz de varsa normal tencere de kullanabilirsiniz. Bunun için kısık ateşte 1 saat kadar pişirmeniz gerekir.

nohut nasıl haşlanır

Sudan geçirin

Nohutunuz haşlandıktan sonra salatalara, yemeklere ya da mezeye eklemeden önce mutlaka sudan geçirin. Soğuk su ile durulayarak köpüklerini temizlerseniz haşlama suyunun tadını da yok etmiş olursunuz. Bu şekilde haşladıktan sonra poşetlere koyarak dondurucuya koyabilirsiniz. Böylece ihtiyaç halinde direkt olarak kullanabilirsiniz.

Kabukları ayıklamayı unutmayın.

Nohutlar pişerken kabukları yavaş yavaş ayrılır ve suyun yüzeyine çıkar. Bu kabukları her seferinde tencereden ayıklamayı unutmayın.

 

Nohut nasıl haşlanır yazımızın sonuna geldik. Sizin nohut pişirme yöntemleriniz neler?

 

 

DMCA.com Protection Status